POP-CHEŁMOŃSKI / WIECZÓR DLA DOROSŁYCH
godz. 17.00
Motywem przewodnim wieczoru uczynimy popkulturowe przekształcenia twórczości jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów polskich XIX wieku.
Przy rozbrzmiewających w Holu Głównym dźwiękach muzyki Michała Zygmunta zanurzymy się w świat odgłosów natury, zaś do działań twórczych zaprosi nas Arek Pasożyt, artysta wizualny, autor Manifestu Pasożytnictwa. Edukatorki i edukatorzy odpowiedzą w przestrzeni wystawy na nurtujące Was pytania i podzielą się niecodziennymi opowieściami związanymi z dziełami Chełmońskiego.
Wieczór zamkniemy dyskusją o inspiracjach malarstwem Józefa Chełmońskiego w sztukach wizualnych i kulturze popularnej.
Zapraszamy!
Termin: piątek, 8 listopada, godz. 17.00–21.45
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW, Hol Główny, Przestrzeń Edukacyjna, wystawa czasowa
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: w godzinach 17.00–20.00 udział w wydarzeniach możliwy w ramach biletu wstępu do MNW / bezpłatne wejściówki na rozmowę panelową do pobrania w kasie i online od środy 6 listopada / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
SZCZEGÓŁOWY PROGRAM
17.00–20.00 / Q&A i szkicownik / wystawa czasowa
Edukatorki i edukatorzy – rozpoznacie ich po przypinkach z napisem ZAPYTAJ MNIE – opowiedzą o dziełach prezentowanych na wystawie i odpowiedzą na Wasze pytania. W jednej z sal wystawowych czeka na Was dodatkowe wyzwanie – spróbujcie swoich sił w szkicowaniu, inspirując się obrazami Chełmońskiego.
17.00–20.00 / Krajobraz dźwiękowy / Hol Główny MNW
Michał Zygmunt, muzyk i autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody, przeniesie nas w świat dźwięków natury. Jego utwory, wykorzystujące rejestrowane odgłosy lasów i nadrzecznych szuwarów z elementami muzyki elektronicznej, wprowadzą nas w nastrój wystawy. W wypełnionym leżakami i pufami Holu Głównym zrelaksujecie się i poczujecie bliskość natury.
Michał Zygmunt – muzyk, twórca muzyki, autor profesjonalnych nagrań terenowych przyrody. Autor kilkudziesięciu płyt i wydawnictw, współautor inicjatyw, takich jak Odra Sound Design, Dźwiękowy Szlak Odry, serii instrumentów Odra Guitars. Dyrektor artystyczny i współautor projektów Łemkowie nad Odrą, Legnicka Mapa Dźwiękowa, polsko-norweskiego festiwalu muzycznego Punkt Eklektik Session. Koncertuje, realizuje słuchowiska, autorskie kreatywne warsztaty i prezentacje dźwiękowe.
17.00–20.00 / Pasożytując na Chełmońskim / Przestrzeń Edukacyjna
W Przestrzeni Edukacyjnej będziecie mogli wspólnie z Arkiem Pasożytem – artystą wizualnym, autorem Manifestu Pasożytnictwa – recyklingować ikoniczne prace Józefa Chełmońskiego. Zapraszamy do twórczej zabawy, przełamywania artystycznych konwencji, a także eksperymentów z formą i treścią obrazów.
Arek Pasożyt – artysta wizualny. W 2010 roku sformułował Manifest Pasożytnictwa przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta, odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. Od początku swoich działań maluje obrazy, które z czasem stały się coraz istotną częścią jego twórczości. Poza formalnym pasożytnictwem mówią o kondycji człowieka i świata, a także są bezpośrednim komentarzem do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej.
20.15–21.45 / Chełmoński w pop kulturze / rozmowa panelowa / Hol Główny MNW
T-shirty z Babim latem, memy z Bocianami, kadry najnowszej wersji Chłopów żywcem wyjęte z obrazów Chełmońskiego. Co decyduje o popularności artysty sprzed ponad wieku? Na zakończenie wieczoru zapraszamy na rozmowę poświęconą miejscu malarstwa Józefa Chełmońskiego we współczesnej kulturze wizualnej. Zastanowimy się, z czego wynika niezmienna popularność twórczości artysty i w jaki sposób są przetwarzane dzieła malarza. Co mówi to o Chełmońskim, a co o nas samych i naszym świecie?
Marcin Matuszewski - edukator, pracownik działu edukacji MNW, specjalista do spraw dostępności dla osób o szczególnych potrzebach. Orędownik uważności w obcowaniu zarówno z kulturą, jak i naturą, zwolennik wielozmysłowego doświadczania świata, warszawski przewodnik miejski, działkowiec. Współautor programu edukacyjnego towarzyszącego wystawie czasowej „Józef Chełmoński”.
Dr hab. Justyna Jaworska – Kulturoznawczyni, adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej Instytutu Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się kinem polskim (głównie okresu PRL), historią kultury polskiej XIX i XX wieku w ujęciu obrazu, historią obyczaju, kulturą popularną.
Arek Pasożyt – artysta wizualny. W 2010 roku sformułował Manifest Pasożytnictwa przedstawiający ideę jego działań jako artysty-pasożyta, odnosząc się w ten sposób krytycznie do statusu artysty w społeczeństwie. Od początku swoich działań maluje obrazy, które z czasem stały się coraz istotną częścią jego twórczości. Poza formalnym pasożytnictwem mówią o kondycji człowieka i świata, a także są bezpośrednim komentarzem do aktualnej sytuacji społeczno-politycznej.