KURS HISTORII SZTUKI / Sztuka renesansu w Polsce
godz. 16.00 i 18.00
wykład Marka Płuciniczaka w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji
W odniesieniu do polskiego kontekstu, renesans niedomiennie kojarzy się ze "złotym wiekiem" w dziejach politycznch i artystycznych kraju. Na epokę patrzymy przez pryzmat "ikonicznych" dzieł - z Kaplicą Zygmuntowską i arkadowym dziedzińcem zamku wawelskiego na czele. Obraz XVI wieku jest jednak o wiele bardziej skomplikowany. Podczas wykładu przyjrzymy się jak w tym samym czasie, równolegle funkcjonują tradycyjne, późnogotyckie formuły wraz z artystycznymi importami z Antwerpii i Norymbergi oraz nowymi prądami włoskiego renesansu. Te ostatnie, początkowo przenoszone za pośrednictwem dworu Marcina Korwina w Budzie, a w później przeszczepiane bezpośrednio z Italii, z biegem czasu zostały przejęte i twórczo przekształcone przez artystów, którzy na południu Europy nigdy nie byli. Wykład ma na celu pokazanie różnorodności sztuki w Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim w XVI wieku - od królewskich nagrobków Berrecciego, przez tapiserie sprowadzane dla Zygmunta Augusta z Brukseli i twórczość wybitnego miniaturzysty Stanisława Samostrzelnika, po wnętrze kolegiaty w Pułtusku.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Karnety na kurs jak i bilety na pojedyncze wykłady są dostępne online i w kasach MNW.
Marek Płuciniczak – historyk sztuki, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie doktorant na Wydziale Historycznym UW. Interesuje się sztuką XV i XVI wieku oraz historią kolekcjonerstwa i muzeów. Od 2013 roku pracuje w Dziale Edukacji MNW, którego od września 2016 roku jest kierownikiem.
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji (2017/2018)
Zapraszamy na nową edycję kursu historii sztuki, który obejmuje okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy, wśród których są wykładowcy uniwersyteccy, pracownicy MNW oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do matury lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.
-----
Ilustracja: Bartolommeo Berecci, Kaplica Zygmuntowska na Wawelu, 1524-1531.