MUZEALNE WTORKI / Skandale w sztuce XIX wieku
godz. 13.00
wykład Bożeny Pysiewicz z cyklu Skandaliczne obrazy
Drastyczne tematy, perwersyjne przedstawienia tematów historycznych i mitologicznych, forma, nienaturalna kolorystyka czy niekonwencjonalna kompozycja i faktura często szokowały odbiorców. Po fali krytyki obrazu Śmierć Sardanapala Eugeune’a Delacroix z 1827 roku Victor Hugo napisał „czyż gwizdy głupców nie są fanfarami chwały?”, ale za swoje artystyczne eksperymenty twórcy płacili często wysoką cenę. Tracili względy publiczności i krytyków, a co za tym idzie – źródło zarobku, gdy nie dostawali nowych zamówień i nie sprzedawali swoich prac. Omówimy uznane za skandaliczne dzieła Claude’a Moneta, Gustave’a Courbeta, Auguste’a Rodina oraz Józefa Chełmońskiego i Władysława Podkowińskiego.
wstęp wolny / Kino MUZ / 50 min
Bożena Pysiewicz – historyk sztuki, wykładowca i edukator, z-ca kierownika Działu Edukacji MNW. Zajmuje się popularyzacją sztuki, współpracuje .in.. z Uniwersytetem Warszawskim, Collegium Civitas, uniwersytetami trzeciego wieku, licznymi fundacjami i stowarzyszeniami. Autorka wielu projektów edukacyjnych.
MUZEALNE WTORKI
Cykl zajęć powstał z myślą o seniorach i wszystkich, którzy interesują się malarstwem, rzeźbą, grafiką i architekturą. Zapraszamy na wykłady i zachęcamy do skorzystania z kart pracy, pomocnych w interpretacji oglądanych dzieł sztuki, które będą dostępne w Punkcie Informacji od godz. 12.00. Zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem cyklu.
-----
Na ilustracji: Eugeune Delacroix, Śmierć Sardanapala, 1827, Luwr.