AKADEMIA POLSKIEGO FILMU – ANIMACJA / Piotr Dumała
godz. 17.00
projekcje filmowe i wykład prof. Pawła Sitkiewicza
Kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych. W programie 111 filmów animowanych i 10 dokumentalnych (odcinki telewizyjnego cyklu „Anima”) oraz wykłady poświęcone historii polskiego filmu animowanego, technik animacji i twórczości kilku pokoleń reżyserów.
Kino MUZ / obowiązuje karnet semestralny lub bilet na seans* / liczba miejsc ograniczona
karnet na semestr – 190 zł / bilet na jedne zajęcia – 19 zł
* sprzedaż prowadzi kasa Muzeum Narodowego w Warszawie, tel. 22 621 10 31, wew. 314
PROGRAM PROJEKCJI
Fragment odcinka cyklu tv „Anima” (Piotr Dumała), Jerzy Armata, 10’
Wykład, 60’
Pokaz filmów, 75’
- Czarny Kapturek, 1983, 5’
- Łagodna, 1985’ 11’
- Nerwowe życie kosmosu, 1986, 4’
- Ściany, 1987, 8’
- Wolność nogi, 1988, 10’
- Franz Kafka, 1991, 16’
- Doktor Charakter przedstawia, 2010, 8’
- Hipopotamy, 2014, 13’
Spotkanie z reżyserem, 60’
PIOTR DUMAŁA
18 kwietnia w środę w Kinie MUZ w MNW o godzinie 17.00 rozpocznie się wieczór poświęcony twórczości Piotra Dumały. W programie wykład prof. Pawła Sitkiewicza z Uniwersytetu Gdańskiego, projekcje filmów i spotkanie z reżyserem.
Obejrzeć będzie można między innymi Łagodną, Nerwowe życie kosmosu, Wolność nogi i Hipopotamy: szczegółowy program.
Piotr Dumała to scenarzysta, autor opracowania plastycznego, animator i reżyser filmów animowanych oraz fabularnych, pedagog, rysownik, autor plakatów, literat, aktor. Urodził się 9 lipca 1956 roku w Warszawie. Absolwent Wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki (dyplom w Pracowni Konserwacji Rzeźby Kamiennej u profesora Adama Romana) Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (1982), gdzie uczył się także w Pracowni Grafiki Filmowej profesora Daniela Szczechury, którego był następnie asystentem.
Realizowane techniką płytek gipsowych filmy Dumały obficie czerpią z literackiej klasyki, rozpościerają się między światem Fiodora Dostojewskiego a pejzażem wewnętrznym Franza Kafki. Ekranizacja Łagodnej, w której funkcje narracyjne prowadzą wyrafinowane plastycznie, niezwykle skondensowane i zintensyfikowane kadry, dopełnione wspaniałą muzyką Zygmunta Koniecznego, ma w sobie o wiele więcej z prozy Dostojewskiego niż niejedna pełnometrażowa adaptacja fabularna. W tym krótkim filmie udało się Dumale uchwycić klimat twórczości rosyjskiego pisarza. Znalazły się w nim także ślady... kafkowskie. Podobnie jak w jego animacjach następnych: Ścianach, porażającej ekspresją, przepojonej atmosferą osaczenia opowieści o człowieku i jego losie, oraz Wolności nogi, surrealistycznej grotesce o prawie poszczególnych części ludzkiego organizmu do... swobodnego gestu. I wreszcie Franz Kafka – znakomity animowany dokument o życiu i twórczości tego genialnego pisarza, oraz adaptacja Zbrodni i kary, zrealizowana bez słów, urzekająca atmosferą i płynnością opowiadania.
Akademia Polskiego Filmu KINO MUZ – ANIMACJA
Kolejny kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ poświęcony jest związkom filmu i sztuk plastycznych. W programie znalazło się 111 filmów animowanych i 10 dokumentalnych (odcinki telewizyjnego cyklu „Anima”). Wykłady poświęcone historii polskiego filmu animowanego, technik animacji i twórczości kilku pokoleń reżyserów, m.in. Mirosława Kijowicza, Juliana Józefa Antonisza, Jerzego Kaliny, Leszka Gałysza, prowadzą: Jerzy Armata, twórca kursu, znawca polskiej animacji, autor książek o bohaterach zajęć: Witoldzie Gierszu, Danielu Szczechurze, Mariuszu Wilczyńskim i Piotrze Dumale oraz prof. dr hab. Paweł Sitkiewicz z Uniwersytetu Gdańskiego i Michał Mróz z Instytutu Kultury Polskiej UW oraz. Po projekcjach zaplanowano spotkania z twórcami.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem spotkań.
-----
Źródło ilustracji [@]: Akademia Filmu Polskiego