Światowy Dzień Osób Niepełnosprawnych
IV Dzień otwarty osób niepełnosprawnych i ich opiekunów
w Muzeum Narodowym w Warszawie
www.dzienniepelnosprawnych.mnw.art.pl
3 grudnia 2010
godz. 10.30 – 14.00
Wizyty w galeriach, spotkania z dziełami sztuki
Pracownicy Muzeum Narodowego w Warszawie – edukatorzy i kustosze zbiorów serdecznie zapraszają do wspólnego zwiedzania ciekawych miejsc w Muzeum. Prelekcje dotyczyć będą najciekawszych zespołów zabytków i wybitnych dzieł sztuki. Proponowane przez nas tematy spotkań odpowiednie są zarówno dla grup osób dorosłych jak i dzieci.
Zapisy grup pod numerem telefonu 22 621 10 31 wew. 246.
Grupom niezapisanym proponować będziemy zajęcia dostępne w chwili przybycia.
Proponowane tematy spotkań w galeriach:
Historia w obrazach Jana Matejki
Obrazy Matejki posłużą nam do opowieści o barwnej historii Polski, królach, rycerzach i bitwach. Poznamy Jana Matejkę nie tylko jako malarza historycznego, ale również męża i ojca.
Tajemnice konserwacji
Kim jest konserwator? Jakie powinien posiadać zdolności? Jakimi narzędziami się posługuje?
W czasie zajęć poznamy pracę konserwatora muzealnego i zobaczymy obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem” w trakcie konserwacji.
Polscy malarze historyczni
Polskie malarstwo historyczne to nie tylko malarstwo Jana Matejki! Podczas zajęć poznamy jego poprzedników i następców oraz zastanowimy się dlaczego w XIX wieku taki rodzaj sztuki cieszył się ogromnym zainteresowaniem.
Obyczaje staropolskie
Portrety i sztuka zdobnicza z XVII i XVIII wieku będą punktem wyjścia do poznania życia i obyczajów szlachty polskiej oraz przybliżenia pojęcia kultury sarmackiej.
Świat naszych dziadków
(lekcja dostosowana dla dzieci z dysfunkcją wzroku)
Dotykając dawnych przedmiotów zastanowimy się do czego mogły służyć, czy nadal są używane choć ich forma uległa zmianie.
Skarby z katedry w Faras
Zajęcia są wspaniałą okazją poznania wyjątkowej, jedynej w skali europejskiej kolekcji. W Galerii Faras prezentowane są malowidła oraz fragmenty architektoniczne z katedry odkrytej przez polskich archeologów w piaskach pustyni północnego Sudanu.
Tajemnice mumii
Dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali ciała zmarłych? Kim był Ozyrys? Jaką rolę pełnił skarabeusz? Starożytne sarkofagi, grobowce i mumie pozwolą nam poznać egipskie wierzenia.
Bogowie i śmiertelnicy w sztuce starożytnej
Sztuka antyczna jest niewyczerpanym źródłem wiedzy o wierzeniach i obyczajach Greków
i Rzymian. Zarówno w rzeźbie i malarstwie możemy odnaleźć wątki mitologiczne i sceny z życia codziennego, w których widoczna jest fascynacja ludzkim ciałem.
Boże Narodzenia w sztuce
Boże Narodzenie w sztuce to nie tylko sceny Narodzin Dzieciątka! Oglądając średniowieczne nastawy ołtarzowe młodzież pozna rodowód Chrystusa, a więc sceny poprzedzające Wcielenie oraz wydarzenia, które nastąpiły potem.
Jak rozpoznać świętego?
Po atrybucie jego! Ale to nie wszystko, podczas zajęć w Galerii Sztuki Średniowiecznej porozmawiamy także o wydarzeniach z życia świętych, których czczono jako patronów różnych dziedzin życia codziennego.
Włoska Szkoła malarstwa
Przez wieki sztuka włoska była wzorem do naśladowania dla artystów całej Europy. Trudno wyobrazić sobie edukację artystyczną bez wizyty w Rzymie, Wenecji, czy Florencji. Zapraszamy do obejrzenia obrazów dawnych mistrzów w Galerii Malarstwa Włoskiego.
Każdy obraz opowiada historię
Obraz jest jak książka. Jeśli umiemy go przeczytać możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o życiu i obyczajach ludzi w dawnych czasach.