KURS HISTORII SZTUKI / Od lśniących koron po śmieszne obrazki w Internecie / Współczesne strategie buntu w polskiej sztuce queerowej
godz. 18.00
Prowadzenie: Paweł Wątroba
Wykład on-line realizowany w ramach kursu z historii sztuki Od lśniących koron po śmieszne obrazki w Internecie. Cykl wykładów online wokół przedstawień władzy i ich wizualnych kontekstów
Wykład przybliży aktualne strategie buntu obecne w polskiej sztuce współczesnej w ujęciu queerowym. Na przykładzie twórczości Karola Radziszewskiego, Liliany Zeic, Daniela Rycharskiego, Małgorzaty Mycek i Pawła Żukowskiego poruszone zostaną takie zagadnienia jak: krytyka subwersywna, artywizm, inkluzywność. Omówione dzieła sztuki oraz akcje performatywne wraz z ich społecznym odbiorem posłużą do zarysowania szerszego kontekstu walki mniejszości LGBTQ+ o równe prawa w Polsce.
Paweł Wątroba – kulturoznawca, kurator wystaw sztuki współczesnej, realizator projektów artystycznych i wydarzeń, redaktor wydawnictw, autor tekstów, performer, aktywista queerowy. Absolwent Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Śląskim. Od 2014 roku związany z CSW Kronika w Bytomiu, gdzie realizuje projekty artystyczne i wystawy m.in. zbiorową “Get Over It” (2024). Redaktor m.in. takich publikacji jak Krzycz, Siostro, krzycz! (2024), Utopijny kodeks praw (2021). W pracy kuratorskiej eksploruje tematykę współczesnych strategii subwersywnych, narracji feministycznych i postkolonialnych oraz performatywności płci. Od 2022 roku członek kolektywu Śląsk Przegięty.
bilety dostępne on-line w dniu wykładu
Termin: poniedziałek, 19 maja, godz. 18.00 / Sprawdź terminy kolejnych zajęć
Czas trwania: 75 minut
Miejsce: wydarzenie online, platforma ClickMeeting
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: imienny karnet na cały cykl zajęć (150 zł) lub jednorazowe bilety wykładowe (15 zł) dostępne on-line od godz. 10.00 w dniu wykładu.
---
Ilustracja: Xawery Dunikowski, Autoportret (Idę ku słońcu), 1917 - 1920. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.