KURS HISTORII SZTUKI / Od lśniących koron po śmieszne obrazki w Internecie / Jaki znak twój? Formy orła białego w II Rzeczypospolitej
godz. 18.00
Prowadzenie: Kacper Wysokiński
Wykład on-line realizowany w ramach kursu z historii sztuki Od lśniących koron po śmieszne obrazki w Internecie. Cykl wykładów online wokół przedstawień władzy i ich wizualnych kontekstów
Godło narodowe przybierało różne formy na przestrzeni wieków, również w międzywojniu, gdy Polska wróciła na mapę Europy. Państwo potrzebowało wtedy nowoczesnej identyfikacji wizualnej. Za jej stworzenie odpowiadali artyści – jedni przetwarzali wizerunki orłów z przeszłości, inni szukali dla niego zupełnie nowych form. Podczas wykładu zostaną zaprezentowane i omówione rozmaite realizacje godła, te z monumentalnych gmachów urzędów państwowych, jak i z drobnych przypinek organizacji społecznych.
Kacper Wysokiński – absolwent Instytutu Historii Sztuki UW. Interesuje się społeczną i polityczną historią sztuki nowoczesnej w Polsce, zwłaszcza w okresie II Rzeczypospolitej. Pochodzi z Łowicza. Mieszka w Warszawie, gdzie pracuje w Muzeum Historii Polski.
bilety dostępne on-line w dniu wykładu
Termin: poniedziałek, 26 maja, godz. 18.00 / Sprawdź terminy kolejnych zajęć
Czas trwania: 75 minut
Miejsce: wydarzenie online, platforma ClickMeeting
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: imienny karnet na cały cykl zajęć (150 zł) lub jednorazowe bilety wykładowe (15 zł) dostępne on-line od godz. 10.00 w dniu wykładu.
---
Ilustracja: Makata żakardowa "Orlęta olimpijskie", 1934. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.