ŚREDNIOWIECZE NA URZECZU / Wykład prof. Rębkowskiego ilustrowany muzyką Vox Imaginaria
Serdecznie zapraszamy na wykład prof. Mariana Rębkowskiego ilustrowany muzyką średniowieczną wykonaną przez duet Vox Imaginaria.
Termin: niedziela, 6 pażdziernika, godz. 17.00
Czas trwania: ok. 90 min
Miejsce: sala balowa na piętrze pałacu, Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim / ul. Zamkowa 49, 05-480 Otwock Wielki
Zasady udziału: wstęp bezpłatny / obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania od 27 września online
HARMONOGRAM:
17.00 - 17.05 - Julieta Gonzalez-Springer i Ryszard Lubieniecki / utwór otwarcia
17.10 - 17.25 - prof. Rębkowski / prelekcja Średniowiecze na ziemiach polskich
17.25 - 17.40 - Julieta Gonzalez-Springer i Ryszard Lubieniecki / muzyka
17.40 - 18.00 - prof. Rębkowski / prelekcja Średniowiecze na Urzeczu
18.00 - 18.15 - Julieta Gonzalez-Springer i Ryszard Lubieniecki / muzyka
Prof. Marian Krzysztof Rębkowski - ceniony polski archeolog, mediewista, profesor nauk humanistycznych od lat wnosi istotny wkład w badania nad średniowieczną historią Polski i Europy. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Warszawskim przez wiele lat badał historię średniowieczną Kołobrzegu, co zaowocowało uzyskaniem stopnia doktorskiego. W 1991 roku dołączył do Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk (IAE PAN), gdzie habilitował się w 2002 roku za badania nad wczesnymi lokacjami miast w księstwie zachodniopomorskim. Od 2003 roku związany był z Uniwersytetem Szczecińskim, gdzie założył Katedrę Archeologii, którą kierował przez wiele lat.
W 2019 roku profesor Marian Rębkowski został dyrektorem IAE PAN, w którym kieruje działalnością naukową instytutu, jednocześnie kontynuując własne badania.
Jego zasługi zostały uhonorowane m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (2005) i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2023).
Jego prace przyczyniają się do głębszego zrozumienia średniowiecznej historii Pomorza i innych regionów Europy.
Vox Imaginaria:
Julieta González-Springer - urodzona w Meksyku. Ukończyła studia wokalne w krakowskiej Akademii Muzycznej pod kierunkiem Barbary Niewiadomskiej, a następnie studia podyplomowe w Centrum Muzyki Dawnej w Genewie pod kierunkiem Beatrice Cramoix w dziedzinie śpiewu barokowego oraz u Francisa Biggi i Laurence Brisset w zakresie muzyki średniowiecznej. Uczestniczyła w kursach i projektach prowadzonych m.in. przez Jill Feldman, Benjamina Bagby, Katarina Livljanić, Andrew Kinga i Evelyn Tubb, Laurence Brisset, Dawida Ebena, Marcela Pérèsa.
Ryszard Lubieniecki - Studiował kompozycję i akordeon w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2023 r. obronił pracę doktorską pod kierunkiem prof. Remigiusza Pośpiecha we wrocławskim Instytucie Muzykologii, dotyczącą pamięci i jej śladów w późnośredniowiecznych źródłach muzycznych i teoretycznych z regionu Europy Środkowej. Poza akordeonem gra również na średniowiecznych instrumentach klawiszowych (portatywie i clavisimbalum). Współzałożyciel tria muzyki współczesnej Layers i zespołu muzyki średniowiecznej Vox Imaginaria oraz bardziej efemerycznych zespołów muzyki improwizowanej, m.in. Ute von Bingen, Widzicie, Lubieniecki/Rupniewski i Disquiet.
Wydarzenie organizowane jest przez Stowarzyszenie Rozgłos.