Spotkanie na wystawie z Maxem Cegielskim i Jankiem Simonem
godz. 18.00
Max Cegielski i Janek Simon prowadzą interdyscyplinarny projekt skoncentrowany wokół pomnika Kwame Nkrumaha w Ghanie wykonanego przez Alinę Ślesińską w 1965 roku. Na podstawie badań archiwalnych i wywiadów śledzą procesy kreowania postkolonialnego dziedzictwa w tamtym czasie i współcześnie. Wydobywają przy tym zapomniany kontekst współpracy krajów Europy Wschodniej i Zachodniej Afryki.
Spotkanie towarzyszy wystawie „Alina Ślesińska. Szkice przestrzeni” w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie
bezpłatne wejściówki dostępne wyłącznie on-line od 1 października
Termin: piątek, 4 października, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW, ul. Puławska 113a / zbiórka w holu Pałacu
Dla kogo: dorośli, młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o dostępności architektonicznej Muzeum Rzeźby.
Max Cegielski (ur. 1975) - pisarz, dziennikarz, kurator. Autor powieści i reportaży m.in. “Oko Świata. Od Konstantynopola do Stambułu”, za którą otrzymał nagrodę imienia Beaty Pawlak. W 2023 ukazały się eseje „Kongo w Polsce. Włóczęgi z Josephem Conradem”. Członek zarządu stowarzyszenia Unia Literacka. Autor projektów artystycznych, m.in. z Jankiem Simonem kurator wystaw Sklep Polsko- Indyjski/Prince Polonia (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Clark House Initiative w Bombaju, Trafo w Szczecinie; 2017-2018). Współprowadził program „Hala Odlotów” w TVP Kultura, za który otrzymał nagrodę Grand Press w roku 2015. Od marca 2024 współpracuje z radiową Trójką prowadząc audycję książkową „Plik Tekstowy”. Stypendysta Miasta Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Janek Simon (ur 1977) - mieszka i pracuje w Warszawie. Artysta konceptualny i czasami kurator. Interesuje się geografią kulturową, a szczególnie kwestią różnicy i odległości pomiędzy miejscami, anarchizmem, a także tworzoną samemu technologią i jej politycznym potencjałem. Jego prace były pokazywane między innymi na Manifesta 7, Biennale w Liverpoolu, Guangzhou, Pradze i Lublanie oraz wystawach indywidualnych w Arnolfini w Bristolu, Casino Luxembourg i wielu publicznych instytucjach w Polsce. W roku 2007 otrzymał główną nagrodę w konkursie "Spojrzenia", był także nominowany do Paszportu Polityki. Współtworzył autonomiczną przestrzeń sztuki Goldex Poldex w Krakowie.
___
zdj. Andrzej Golc