WYKŁAD CZWARTKOWY / Elisabetta Sirani i słynne artystki czasów nowożytnych
godz. 18.00
Prowadzenie: Grażyna Bastek
Wykład w Kinie MUZ, transmitowany on-line realizowany w ramach cyklu Wykładów Czwartkowych
Portret Vincenza Ferdinanda Ranuzziego – dzieło bolońskiej artystki Elisabetty Sirani z 1663 roku jest jedynym obrazem w Galerii Sztuki Dawnej Muzeum Narodowego w Warszawie namalowanym przez kobietę. W tamtych czasach dziewczynki i kobiety miały utrudniony dostęp do nauki rzemiosła malarskiego, co dziś przejawia się w proporcjach dzieł stworzonych przez mężczyzn i kobiety w muzeach na całym świecie. Portret przedstawia pięcioletniego arystokratę w dworskim stroju, ale z atrybutami Amora (kołczanem, łukiem) w chwili, gdy sięga po strzałę. To portrait historié, popularny typ wizerunku, w którym współczesne postaci otrzymywały kostium, bądź atrybuty bohaterów historycznych, mitologicznych lub figur alegorycznych. Elisabetta Sirani to nie jedyna włoska malarka nowożytności. Każda z nich – Sofonisba Anguissola, Lavinia Fontana czy Artemisia Gentileschi – wypracowała odmienną strategię w obrębie dawnego systemu cechowego, w którym nie było miejsca dla kobiet.
bezpłatne wejściówki dostępne on-line i w kasie od 22 października
Termin: czwartek, 24 października, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Grażyna Bastek – historyczka sztuki i publicystka. Pracuje w Muzeum Narodowym w Warszawie, jest również wykładowczynią w Instytucie Historii Sztuki i na Podyplomowych Studiach Muzealniczych UW oraz w Akademii Teatralnej w Warszawie. Specjalizuje się w historii nowożytnego malarstwa europejskiego i w technikach dawnych mistrzów. Jest autorką książek Warsztaty weneckie w drugiej połowie XV i w XVI wieku. Bellini, Giorgione, Tycjan, Tintoretto (2010) oraz Rozmowy obrazów (dwa tomy 2020 i 2021) oraz Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej (2024). Zajmuje się popularyzacją sztuki m.in. na łamach „Newsweek Historia”, „Vogue Polska”, „Przekroju” i „Dwutygodniku.pl” oraz w II programie Polskiego Radia w audycji „Jest taki obraz”. Prowadzi stronę internetową „Grażyna Bastek. Galeria Osobliwości” oraz podcast „Po co sztuka?”
___
Ilustracja: Elisabetta Sirani, Portret Vincenza Ferdinanda Ranuzziego z atrybutami Amora, 1663.