„Choinka i obelisk. Nieuświadomione staroegipskie echa w świątecznej szacie Bożego Narodzenia" – wykład, prof. dr hab. Andrzej Niwiński
WYKŁAD SPECJALNY
22 grudnia / niedziela / 15.00
W atmosferze świąt Bożego Narodzenia i wszystkich związanych z nim elementów, takich jak Wigilia, choinka, jemioła pod sufitem, prezenty, Trzej Królowie i szopka betlejemska, zaprezentowane zostaną mało znane informacje o genezie bożonarodzeniowych zwyczajów. Okazuje się, że niemal wszystkie ich elementy, które uważamy za bardzo „dzisiejsze" i „europejskie", mają swoje korzenie w starożytnych kulturach – egipskiej, greckiej, rzymskiej, a także prasłowiańskiej. Wykład porusza także kwestię biblijnych obrazów związanych z Bożym Narodzeniem, wyjaśniając ich pochodzenie i ewolucję, a niekiedy pozabiblijne zapożyczenia (z apokryfów). Przywołuje też temat wielkiej dyskusji, jaka toczyła się w początkach chrześcijaństwa, wokół daty Bożego Narodzenia. Ponadto poruszona zostanie kwestia kształtowania się niepowtarzalnej atmosfery wigilijnej w Polsce, na co znamienny wpływ wywarła nasza rodzima historia. Całość jest bogato ilustrowana barwnymi obrazami oraz licznymi tekstami źródłowymi i literackimi.
Prof. dr hab. Andrzej Niwiński – pracownik naukowy w Instytucie Archeologii UW. Uczeń prof. K. Michałowskiego, pod którego kierunkiem napisał pracę magisterską i doktorską (1979 r.). Habilitację otrzymał w 1989, profesurę w 2000 r. Zajmuje się religią i ikonografią starożytnego Egiptu, specjalizując się w zabytkach wyposażenia grobowego, zwłaszcza sarkofagach i papirusach. Jego badania koncentrują się zwłaszcza na okresie Nowego Państwa i XXI dynastii (XI-X w. p.n.e.). Od 1999 r. kieruje tzw. Misją Skalną w Deir el-Bahari. Jest autorem ok. 200 publikacji, m.in. książek popularyzujących kulturę starożytnego Egiptu (Mity i symbole starożytnego Egiptu, Czekając na Herhora. Odkrywanie Teb Stubramnych czyli szkice z dziejów archeologii Egiptu), książeczek dla dzieci (Bajki staroegipskie, Abecadło znad Nilu) i niedawno opublikowanej powieści Hieny i lotosy. Jest także prezesem Stowarzyszenia Miłośników Egiptu HERHOR, które w ubiegłym roku współorganizowało wystawę poświęconą 150-leciu polskich odkryć w Egipcie, w PMA w Warszawie.
Kino MUZ / wstęp wolny / ok. 75 minut