Deyan Sudjic Kompleks gmachu. Architektura władzy / premiera książki
godz. 18.30
Centrum Architektury i Muzeum Narodowe w Warszawie zapraszają na premierę książki Deyana Sudjica Kompleks gmachu. Architektura władzy.
W programie
- Prelekcja dr hab Gabrieli Świtek o architekturze władzy
- Pokaz zdjęć Nicolasa Grospierre'a z cyklu „Gabinety owalne”
Hol Główny MNW / wstęp wolny
O książce
Pierwsze polskie wydanie bestsellerowej książki Deyana Sudjica o architekturze, władzy i ambicji – The Edifice Complex. The Architecture of Power. Tytułowy kompleks gmachu to chęć pozostawienia po sobie efektownego śladu w formie budynku, a czasem i całego miasta. Na kartach książki Deyana Sudjica najsłynniejsi architekci ostatnich stu lat – Le Corbusier, Mies van der Rohe, Foster, Libeskind i wielu innych – spotykają się ze swoimi klientami i mecenasami. Autor ukazuje jak architektura stawała się narzędziem propagandy w rękach XX-wiecznych dyktatorów (Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao czy Saddama Husajna) i sposobem na uzyskanie nieśmiertelności przez demokratycznie wybranych polityków, na przykład prezydentów USA, Tony’ego Blaira czy François Mitteranda, ekscentrycznych milionerów czy kolekcjonerów sztuki. Sudjic odsłania namiętności i ambicje stojące za najbardziej ekstrawaganckimi projektami – od kościołów po wieżowce, od ekscentrycznych rezydencji po zbudowane od podstaw stolice.
Deyan Sudjic to krytyk architektury, dyrektor Muzeum Designu w Londynie, dziekan wydziału Sztuki, Designu i Architektury na uniwersytecie w Kingston, główny kurator Biennale Architektury w Wenecji w 2002 roku, współzałożyciel magazynu architektonicznego „Blueprint” oraz redaktor naczelny miesięcznika „Domus” w latach 2000-2004; autor kilku publikacji z zakresu teorii architektury i dizajnu, z których dotychczas dwie ukazały się po polsku: „Język rzeczy” (2013) oraz „B jak Bauhaus” (2014).
Centrum Architektury to niezależna fundacja założona w 2011 roku, której celem jest popularyzowanie wiedzy o architekturze. Obecnie fundację współtworzą Grzegorz Piątek, Agnieszka Rasmus-Zgorzelska i Aleksandra Stępnikowska. Wsród wydanych dotychczas przez fundację publikacji znalazły się kanoniczne teksty z zakresu teorii i historii architektury, m.in. „W stronę architektury” i „Kiedy katedry były białe” Le Corbusiera (2012, 2013), wybór esejów „Ornament i zbrodnia” Adolfa Loosa (2013) i „Śmierć i życie wielkich miast Ameryki” Jane Jacobs (2014) a także ilustrowane atlasy architektury warszawskich dzielnic „SAS” i „ŻOL”.
Więcej informacji na stronie internetowej Centrum Architektury