KURS HISTORII SZTUKI / Barbarzyńskie początki i renesans karoliński
godz. 16.00 i 18.00
wykład dr. Jakuba Adamskiego w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji
Zaprezentujemy najważniejsze zjawiska sztuki wczesnego średniowiecza, od upadku Imperium Rzymskiego do końca epoki ottońskiej. Przedstawimy topograficzno-stylową periodyzację sześciuset lat sztuki – wizygockiej, merowińskiej, asturyjskiej, karolińskiej i ottońskiej. Motywem przewodnim będzie relacja uwarunkowań politycznych i twórczości artystycznej, a także ścieranie się tradycji antycznych i barbarzyńskich w sztuce tamtego czasu.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / 75–90 min
dr Jakub Adamski – adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki i Kultury Dawnej. Jego zainteresowania badawcze skupiają się na dziejach architektury średniowiecznej, zwłaszcza gotyckiej, problematyce sakralnej architektury XIII-XVI w. w Polsce, Rzeszy Niemieckiej, Francji i Anglii. Wieloletni uczestnik akcji inwentaryzacji zabytków sztuki sakralnej na dawnych Kresach Wschodnich. Obecnie kierownik indywidualnego grantu badawczego Narodowego Centrum Nauki „Gotyk śląski w okresie rozkwitu. Miejska architektura sakralna lat 1300–1450” (2014–2016).
Ilustracja - brosza frankijska z ok. połowy VII wieku, zbiory Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
W nowym roku szkolnym zapraszamy do MNW na kolejną edycję kursu historii sztuki. Tym razem obejmie on okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy. Są wśród nich wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pracownicy naszego Muzeum oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy tym wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do egzaminów maturalnych lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji o warunkach uczestnictwa i programie cyklu.