KURS HISTORII SZTUKI / Dadaizm: w stulecie powstania nurtu antysztuki – refleksja o sensie sztuki i jej granicach
godz. 17.30
wykład Joanny Falkowskiej-Kaczor w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Wysiłki dadaistów zmierzające do zniszczenia sztuki zostały uznane za najgłębszą jej reformę.
Myśl, że pewnego dnia Dada mogłoby zupełnie zniknąć, to całkowity absurd. Dada bowiem odradzać się będzie zawsze, w taki czy inny sposób, zawsze, kiedy dojdzie do zbytniej akumulacji różnego rodzaju niedorzeczności. Tragedią każdego rozwoju jest niewątpliwie to, że zawiera on zawsze zarodek śmierci – wcześniej czy później wszystko zestarzeje się. Wszystko z wyjątkiem DADA. – Kurt Schwitters.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / 75–90 min
Joanna Falkowska-Kaczor – historyczka sztuki. Pracę w Wilanowie i Muzeum Narodowym zamieniła na nauczanie historii sztuki w liceach warszawskich. Co roku przygotowuje uczniów do Olimpiady Artystycznej, współpracuje z Zachętą, gdzie prowadzi zajęcia dla nauczycieli. Egzaminatorka maturalna.
Ilustracja - Marcel Duchamp, Fontanna, 1917.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.