KURS HISTORII SZTUKI / Sztuka dla koneserów. Manieryzm
godz. 16.00 i 18.00
wykład Karoliny Zalewskiej w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji
Manieryzm był sztuką elitarną, adresowaną do wąskiego grona odbiorców o wyrafinowanych gustach. Przedkładał zawiłość kompozycji i deformację form nad harmonię i równowagę renesansu. Paolo Pino w Dialogo della pittura z 1548 roku radził malarzom: „pozy figur powinny być urozmaicone i pełne gracji [...]; do każdego dzieła powinieneś wprowadzić co najmniej jedną figurę, całą skręconą, zagadkową i trudną, aby ci, którzy znają się na subtelnościach sztuki, zauważyli twoją umiejętność".
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / 75–90 min
Karolina Zalewska – absolwentka historii sztuki UW. Specjalizuje się w kwerendach archiwalnych i opracowaniach zabytków na potrzeby prac konserwatorskich, jest specjalistką w zakresie organizacji wystaw i pozyskiwania funduszy unijnych oraz edukatorką w MNW.
Ilustracja: Denys Calvaert, "Noli me tangere" Zmartwychwstały Chrystus ukazujący się Marii Magdalenie (J 20, 14-17), XVI/XVII w., zbiory MNW.
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
W nowym roku szkolnym zapraszamy do MNW na kolejną edycję kursu historii sztuki. Tym razem obejmie on okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy. Są wśród nich wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, pracownicy naszego Muzeum oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy tym wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do egzaminów maturalnych lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji o warunkach uczestnictwa i programie cyklu.