KURS HISTORII SZTUKI / Echa przeszłości w modzie XX i XXI wieku
godz. 17.30
wykład dr Anny Straszewskiej w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Od XIX wieku krawcy poszukują wzorów dla mody kobiecej, eksperymentują z bujnymi formami baroku czy rokoka. W XX i XXI wieku dotyczy to przede wszystkim projektów houte couture, jak również konfekcji ślubnej. Funkcjonalna kobieca moda codzienna nie jest jednak wolna od powrotów do form wcześniejszych, choć najczęściej są to odwołania i trawestacje rozwiązań sprzed zaledwie kilku dekad. Przywołanie dawnych form łączy się zwykle ze zmianą ich znaczeń i funkcji, jest także konfrontowane z nowymi rozwiązaniami technologicznymi.
Kino MUZ / karnet roczny lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
dr Anna Straszewska – historyk sztuki i kostiumolog, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik Instytutu Sztuki PAN. Wykłada historię ubioru na Wydziale Scenografii ASP w Warszawie. Zajmuje się badaniami nad dawnym strojem i zagadnieniem kostiumu w sztuce. Napisała m.in. książkę popularnonaukową Strój polski w malarstwie od XVI do XIX wieku.
Ilustracja: Jean-Antoine Watteau (1684-1721) (krąg), "Polka", pocz. XVIII w., zbiory MNW.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.