AKADEMIA FILMU POLSKIEGO / Wojciech Jerzy Has – „Szyfry” (1966)
godz. 17.00
projekcja filmu i wykład dr hab. Nataszy Korczarowskiej-Różyckiej
Dramat psychologiczny, ukazujący poprzez przeżycie człowieka, który po z górą dwudziestu latach powraca do kraju i nie może znaleźć wspólnego języka nawet z najbliższymi, niszczący wpływ przeszłości na ludzkie losy.
Kino MUZ / obowiązuje karnet semestralny lub bilet na seans / liczba miejsc ograniczona
Dramatyczny list od syna w kraju burzy wygodny spokój zasiedziałego emigranta. Po dwudziestu latach Tadeusz decyduje się odwiedzić rodzinę pozostawioną w Krakowie. Jego syn, Maciek, opowiada mu prawdę o wegetacji matki, półobłąkanej od czasu straty młodszego syna, Jędrka, zabitego podczas okupacji... Tadeusz wspomina go: mały, smutny chłopczyk, jakże poważny w ubranku od pierwszej komunii – takim jak na jedynym ocalałym zdęciu – zasłuchany w ojcowskie wspomnienia z czasów I wojny, także tak bardzo innej niż ta nie-zrozumiała, okrutna wojna, której nie potrafią wyobrazić sobie ci, którzy nie przeżyli jej pod hitlerowską okupacją. Tadeusz usiłuje zgłębić dzieje tych, którzy tu w Polsce konspirowali, walczyli i ginęli. Opowieści Maćka, wojennego rozbitka który nigdy nie wyzwolił się z koszmaru wojennych wspomnień, nie przynoszą tej wiedzy. Są niezrozumiałe, zbyt wiele rzeczy wymyka się zdolnościom pojmowania. Zdają się z szyfrem, do którego brak klucza. Tadeusz samodzielnie usiłuje rozwikłać zagadkę śmierci syna, odnajduje ludzi, którzy znali jego rodzinę podczas okupacji, ale ciągle natrafia na ten sam mur. Nawet sprawa pozornie najprostsza: ustalenie czy Jędrka zabili Niemcy czy też zginął z rąk konspiratorów, dla których stał się niebezpieczny – wymyka się jego dociekaniom. A może Jędrek jeszcze żyje? Jak ślepiec błądzi Tadeusz wśród realnych, codziennych spraw obcych teraz, choć ongiś najbliższych mu ludzi, mówiących szyfrem dla niego już na zawsze nierozwiązalnym... Nadejdzie jednak moment kiedy odczytanie owych szyfrowanych spraw sprzed lat straci na znaczeniu i Tadeusz poczuje się znów człowiekiem potrzebnym innemu człowiekowi...
[źrodło: www.filmpolski.pl za [@] www.akademiafilmupolskiego.pl]
AKADEMIA POLSKIEGO FILMU / Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa
Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa to kolejny kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ (po Malarstwie w filmach Andrzeja Wajdy) poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych. W programie są wszystkie filmy fabularne Wojciecha Jerzego Hasa, ułożone w porządku chronologicznym – od „Pętli” (1957) do „Niezwykłej podróży Baltazara Kobera” (1988). Reżyser nakręcił ich czternaście.
Wojciech Jerzy Has był artystą plastykiem z pierwszego wykształcenia, studiował grafikę i malarstwo. „Gdyby Wojciech Has został malarzem, byłby zapewne nadrealistą. Odrysowywałby stare przedmioty z całym ich realnym uposażeniem i zderzałby je w nieoczekiwanych układach" – pisał o nim Aleksander Jackiewicz.
Karnety:
Karnet na semestr – 190 zł
Bilet na jedne zajęcia – 19 zł
Sprzedaż prowadzi kasa Muzeum Narodowego w Warszawie
tel. 22 621 10 31
-----
Na ilustracji: Zbigniew Cybulski i Jan Kreczmar w filmie „Szyfry” w reż. Wojciecha Jerzego Hasa, 1966 r., fot. Julian Magda, źródło: Fototeka FN