URODZINY MISTRZÓW / Tadeusz Kuntze-Konicz – 290. rocznica urodzin
20 kwietnia, godz. 17.00
spotkanie z dr Justyną Guze i Anetą Biały
Był jednym z najważniejszych polskich malarzy doby baroku. Dzięki patronatowi biskupa Andrzeja Załuskiego kształcił się w Rzymie, gdzie obracał się we wpływowych i poważanych kręgach artystycznych. Dwa młodzieńcze malowidła artysty – Fortuna i Sztuka – posłużą nam za punkt wyjścia do rozmowy o roli sztuki rzymskiej w twórczości Taddeo Polacco, jak nazywano artystę we Włoszech. Drugi wątek opowieści dotyczy gwaszy na papierze, wyobrażających sceny z życia Wiecznego Miasta schyłku XVIII wieku. Dzieła te bardzo rzadko eksponowane są publicznie, ze względu na delikatność techniki i podłoża. Dlatego spotkanie stanowi wyjątkową okazję do podziwiania ich na żywo.
zbiórka w Holu Głównym / bilet wstępu do Muzeum / zapisy* od 13 kwietnia (Przyjaciele MNW od 6 kwietnia) / ok. 45 minut
*Zapisy przyjmujemy w Dziale Edukacji Muzeum Narodowego w Warszawie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30–15.00 pod numerem telefonu +48 22 621 10 31 wew. 246 lub +48 22 629 50 60.
URODZINY MISTRZÓW
Spotkania w galeriach stałych są okazją do przyjrzenia się bliżej twórcom, których prace znajdują się w bogatych zbiorach MNW. O dziełach oraz ich autorach opowiadają historycy sztuki: kuratorzy zbiorów i współpracownicy Działu Edukacji, a czasem szanowni jubilaci. „Urodziny mistrzów” ukazują w nowym świetle dobrze znane prace, i pozwalają podziwiać dzieła specjalnie tego dnia wyjmowane z magazynów muzealnych.
Więcej nt. cyklu
-----
Na ilustracji: Tadeusz Kuntze-Konicz, Jeune homme reconoissant les erreurs de la volupte [Młodzieniec poznający błędy rozpusty], Rozkosz, Scena alegoryczna, 1754, olej, płótno. Więcej nt. obiektu w Cyfrowym MNW.