KURS HISTORII SZTUKI / Eksperymenty neoawangardy z tradycją: Łódź Kaliska, Zbigniew Libera i grupa Azorro
godz. 17.30
wykład dr Beaty Nessel-Łukasik w ramach kursu historii sztuki Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej
Sztuka żenująca. Sztuka krytyczna. Artystyczne eksperymenty, w których twórcy stawiają pytania o to, co jest sztuką i dlaczego. Twórczość neoawangardystów daje pretekst do dyskusji o kwestiach estetycznych, jak również świadczy o stosunku kolejnych pokoleń do tradycji i roli sztuki w życiu społecznym. Omówimy działalność środowisk artystycznych działających w latach 80. XX wieku i na początku wieku XXI, zaprezentujemy też prace twórców skandalizujących i demonstrujących nowe rozumienie wartości sztuki, co pozwoli na zweryfikowanie, w jakim stopniu były to działania innowacyjne, a w jakim stanowiły ciekawy dialog z tradycją.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
dr Beata Nessel-Łukasik – dr socjologii, historyk sztuki, absolwent IHS na Uniwersytecie Warszawskim i stypendysta MKiDN; wykładowca akademicki oraz pracownik Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Jako animator społeczny współpracuje ze środowiskami teatralnymi i edukacyjnymi.
Ilustracja: Łódź Kaliska, Śniadanie na trawie, fotografia inscenizowana obrazem E. Maneta, fot. Archiwum Łódź Kaliska.
KURS HISTORII SZTUKI / Przełom, kontynuacja czy dialog? Sztuka XX i XXI wieku w kontekście sztuki dawnej w Muzeum Narodowym w Warszawie (2016/2017)
Pablo Picasso powiedział kiedyś, że „dobrzy artyści kopiują, wielcy kradną”. W tym roku akademickim postanowiliśmy sprawdzić, co i komu ukradł Pablo Picasso oraz inni wielcy artyści XX i XXI wieku. Zaprezentujemy sztukę nowoczesną i współczesną oraz jej relacje z twórczością dawnych mistrzów. Omówimy zarówno malarstwo i rzeźbę, jak również architekturę, fotografię, wzornictwo, plakat i modę.
Podczas dwudziestu dziewięciu spotkań przedstawimy inspiracje takich twórców jak Wassily Kandinsky, Andy Warhol i Christian Dior. Spotkania poprowadzą wykładowcy uniwersyteccy, kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni, historycy sztuki oraz artyści. Zapraszamy wszystkich pragnących zrozumieć artystyczny język XX i XXI wieku, rozpocząć przygodę ze sztuką i pogłębić posiadaną wiedzę.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.