AKADEMIA FILMU POLSKIEGO / Wojciech Jerzy Has – „Rękopis znaleziony w Saragossie”
godz. 17.00
projekcja filmu i wykład dr hab. Małgorzaty Jakubowskiej
„Rękopis znaleziony w Saragossie” (1964)
Początek filmu jest cudzysłowem: zapowiada, że świat przedstawiony w filmie nie będzie światem serio. Podczas kampanii napoleońskiej w Hiszpanii w Saragossie dochodzi do spotkania oficerów wrogich sobie stron. Nad znalezionym wspaniałym rękopisem odkładają broń i pogrążają się
w pasjonującej lekturze. W ten sposób wchodzimy w fantasmagoryczny, niezwykły świat powracającego czasu, krzyżujących się wątków i pytań filozoficznych.
Kino MUZ / obowiązuje karnet semestralny lub bilet na seans / liczba miejsc ograniczona
Oficer gwardii walońskiej – Alfons van Worden – wybiera się do Madrytu, obierając najkrótszą drogę przez góry Kastylii, ale spotyka go cała seria niezwykłych przygód. Alfons kilkakrotnie powraca do punktu wyjścia, do tajemniczej oberży i jej upiornego otoczenia, by przez kolejne opowiadania znów przemierzać znane mu rejony czasu i przestrzeni, za każdym razem wypełnione innymi postaciami, widziane z innej perspektywy.
Jeden z najbardziej oryginalnych filmów polskich – wizja świata chaotycznego, nieuporządkowanego, będącego metaforą przypadkowości ludzkiego losu, pozbawiona racjonalistycznego klucza. Film zyskał uznanie za granicą, szczególnie w Hiszpanii i we Francji, gdzie krytyka delektowała się jego nowatorską poetyką, korespondującą – mimo kostiumu – z nowofalową estetyką kina, jak również bogactwem propozycji intelektualnych.
[źrodło: Jan Słodowski, Leksykon polskich filmów fabularnych, Warszawa 1996]
AKADEMIA POLSKIEGO FILMU / Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa
Obrazy Wojciecha Jerzego Hasa to kolejny kurs w ramach Akademii Polskiego Filmu w Kinie MUZ (po Malarstwie w filmach Andrzeja Wajdy) poświęcony związkom filmu i sztuk plastycznych. W programie są wszystkie filmy fabularne Wojciecha Jerzego Hasa, ułożone w porządku chronologicznym – od „Pętli” (1957) do „Niezwykłej podróży Baltazara Kobera” (1988). Reżyser nakręcił ich czternaście.
Wojciech Jerzy Has był artystą plastykiem z pierwszego wykształcenia, studiował grafikę i malarstwo. „Gdyby Wojciech Has został malarzem, byłby zapewne nadrealistą. Odrysowywałby stare przedmioty z całym ich realnym uposażeniem i zderzałby je w nieoczekiwanych układach" – pisał o nim Aleksander Jackiewicz.
Karnety:
Karnet na semestr – 190 zł
Bilet na jedne zajęcia – 19 zł
Sprzedaż prowadzi kasa Muzeum Narodowego w Warszawie
tel. 22 621 10 31
-----
Na ilustracji: Cybulski Zbigniew, Ronczwski Ryszard w filmie „Rękopis znaleziony w Saragossie" w reż. Wojciecha Jerzego Hasa, 1964 r., źródło: Fototeka FN