KURS HISTORII SZTUKI / Sztuka starożytnego Egiptu
godz. 16.00 i 18.00
wykład Edyty Rubki-Kostyry w ramach kursu historii sztuki Od piramid do secesji
Cywilizacja Egiptu faraonów od kilkuset lat niezmiennie fascynuje oryginalnością i nawet laicy potrafią odróżnić sztukę egipską od sztuki z innych kręgów kulturowych. Specyfika sztuki starożytnego Egiptu w dużej mierze wynika z jej związków z religią, której fundamentem była wiara w życie pozagrobowe. Artyści tworzyli bowiem nie tylko dla ludzi żyjących, ale również dla dusz zmarłych oraz bogów przebywających w zaświatach. Wykład przybliży rozwój architektury, rzeźby oraz malarstwa egipskiego od okresu predynastycznego po czasy rzymskie (IV tys. – 31 r. p.n.e).
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Karnety na kurs jak i bilety na pojedyncze wykłady są dostępne online i w kasach MNW od dnia 23 września br.
Edyta Rubka-Kostyra – ukończyła archeologię na Uniwersytecie Warszawskim. Pracuje w Dziale Edukacji MNW od 2005 r. Jest autorką wielu projektów i programów realizowanych w galeriach stałych i na wystawach czasowych MNW. Opracowuje i koordynuje programy edukacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych m.in. kurs historii sztuki „Od piramid do secesji”, „Mamy w Muzeum”. Podejmuje liczne działania popularyzujące archeologię i historię sztuki min. wykłady, spotkania, warsztaty . Jest współautorką edukacyjne książki dla dzieci „Oko w oko z mumią”.
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji (2017/2018)
Zapraszamy na nową edycję kursu historii sztuki, który obejmuje okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy, wśród których są wykładowcy uniwersyteccy, pracownicy MNW oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do matury lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.
-----
Na ilustracji: Pierścień ze skaraboidem, ok. 1795-1550 p.n.e., zbiory MNW. Więcej nt. obiektu w Cyfrowym MNW.