KURS HISTORII SZTUKI / Sztuka prehistoryczna
godz. 16.00 i 18.00
wykład dr Michała Przeździeckiego w ramach cyklu Od piramid do secesji
Jak definiować i datować najwcześniejsze przejawy ekspresji artystycznej? Kim byli twórcy pierwszych rzeźb, naskalnych rytów i jaskiniowych malowideł? Jakimi technikami się posługiwali? Co przedstawiały, a przede wszystkim – co znaczyły ich dzieła? W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania cofniemy się w czasie do świata sprzed tysięcy lat, wyruszymy w podróż w głąb epoki kamienia, krainy lodu, mamutów oraz naszych przodków – neandertalczyków i kromaniończyków.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Karnety na kurs jak i bilety na pojedyncze wykłady są dostępne online i w kasach MNW
dr Michał Przeździecki – archeolog, specjalista w zakresie epoki kamienia. Adiunkt w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik wielu ekspedycji wykopaliskowych. Od wielu lat prowadzi własne badania, głównie na obszarze Gór Świętokrzyskich i Wyżyny Sandomierskiej.
---
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji (2018/2019)
Zapraszamy na nową edycję kursu historii sztuki, który obejmuje okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy, wśród których są wykładowcy uniwersyteccy, pracownicy MNW oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do matury lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.
-----
Ilustracja: malowidło ukazujące jelenia z jaskini Lascaux, ok. 15 tys. lat p.n.e., Francja.