KURS HISTORII SZTUKI / Sztuka Bliskiego Wschodu
godz. 16.00 i 18.00
wykład dr Franciszka Stępniowskiego w ramach cyklu Od piramid do secesji
Trudno zaprezentować sztukę starożytnego Wschodu w jednym wystąpieniu – ale spróbujmy! To prawie trzy tysiące lat (od ok. 3000 po 300 p.n.e. ) oraz ogromny obszar, od Bosforu i Dardaneli po Zatokę Perską, od Morza Kaspijskiego po Przesmyk Sueski. Sumerowie, Babilończycy, Asyryjczycy, Hetyci, Huryci, Izraelici, Fenicjanie – to najważniejsze ludy, które tu egzystowały i tu wznosiły swoje miasta, świątynie, pałace i domy. Tworzyły urozmaiconą i, niezwykle bogatą treściowo sztukę. Obejrzymy wybitne i znane dzieła, aby uchwycić jej główne wątki i style, konwencje ikonograficzne i konteksty, zastanowimy się też, czy dla współczesnego odbiorcy wciąż stanowią źródło estetycznych wzruszeń i inspiracji.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Karnety na kurs jak i bilety na pojedyncze wykłady są dostępne online i w kasach MNW
dr Franciszek Stępniowski – archeolog, studiował też filologię Starożytnego Wschodu (asyriologię) w Instytucie Orientalistycznym UW. Pracował w Stacji Archeologii Śródziemnomorskiej, obecnie w Instytucie Archeologii UW. Uczestnik licznych wykopalisk na Bliskim Wschodzie. Wykłada archeologię Starożytnego Wschodu, a także historię i metodologię archeologii.
---
KURS HISTORII SZTUKI / Od piramid do secesji (2018/2019)
Zapraszamy na nową edycję kursu historii sztuki, który obejmuje okres od czasów najdawniejszych do początku XX wieku. Podobnie jak w poprzednich edycjach, do współpracy zaprosiliśmy historyków sztuki i archeologów, zajmujących się upowszechnianiem wiedzy, wśród których są wykładowcy uniwersyteccy, pracownicy MNW oraz egzaminatorzy maturalni. Kurs polecamy wszystkim, którzy pragną rozpocząć swoją przygodę z historią sztuki, przygotować się do matury lub usystematyzować posiadane wiadomości.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.
-----
Na ilustracji: Protoma byka, ok. 1450 – ok. 1100 p.n.e. p.n.e. (?), Iran Zachodni. Więcej nt. obiektu w Cyfrowym MNW.