KURS HISTORII SZTUKI / Alfons Mucha
godz. 17.30
wykład Przemysława Głowackiego w ramach cyklu Wielcy twórcy XX i XXI wieku
Kariera Alfonsa Muchy przyprawia o zawrót głowy: przybyły z Czech artysta niemal w ciągu jednej nocy podbił Paryż – stolicę światowej sztuki. Był przedstawicielem secesji, czyli art nouveau – stylu, który narodził się pod koniec XIX wieku i błyskawicznie zawładnął Europą, by równie szybko przeminąć. Twórczość Muchy była jednak ponadczasowa. Jej różnorodność świadczy o czerpaniu przez artystę zarówno z tradycji, jak i fascynacji nowymi tendencjami w sztuce.
Kino MUZ / karnet wykładowy lub bilet wykładowy / ok. 75–90 min
Karnety na kurs jak i bilety na pojedyncze wykłady są dostępne online i w kasach MNW
Przemysław Głowacki – historyk sztuki, edukator muzealny, nauczyciel. Pracował w MNW na stanowisku zastępcy kierownika Działu Edukacji. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi i edukacyjnymi m.in. Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej i Mazowieckim Instytutem Kultury. Prowadzi cykl wykładów w Zamku Królewskim w Warszawie oraz zajęcia z historii sztuki w Warszawskiej Szkole Filmowej. Był jednym z założycieli Forum Edukatorów Muzealnych oraz współinicjatorem polskiej edycji międzynarodowej akcji społecznej Dzień Wolnej Sztuki.
---
KURS HISTORII SZTUKI / Wielcy twórcy XX i XXI wieku (2018/2019)
W nowym roku akademickim kontynuujemy cykl poświęcony twórczości wybitnych artystów XX i XXI wieku. Bohaterowie monograficznych spotkań, przedstawiciele różnych kierunków w sztuce – m.in. Paul Cézanne, Gustav Klimt, Frida Khalo, Magdalena Abakanowicz i Roman Opałka – zaproszą nas do świata swojej twórczości. W programie, podzielonym na wykłady poświęcone malarstwu, modzie, rzeźbie i architekturze, nie zabraknie przedstawicieli takich nurtów jak land art, video art, konceptualizm i sztuka krytyczna.
Spotkania poprowadzą kuratorzy i pracownicy muzeów, nauczyciele i egzaminatorzy maturalni oraz historycy sztuki posiadający ogromne doświadczenie w przekazywaniu swojej wiedzy szerszej publiczności.
Więcej informacji nt. warunków uczestnictwa i programu cyklu.
-----
Na ilustracji: Alfons Mucha, Projekt do plakatu dla firmy Moët et Chandon, fragment, 1895-1900, zbiory MNW. Więcej informacji o dziele w Cywrowym MNW