ArchiJEROZOLIMSKIE. SPACERY ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNE / Echa przeszłości. Gdy Muzeum było pieśnią przyszłości
godz. 18.00
spacer miejski z Ritą Twardziak dla młodzieży i dorosłych
Porozmawiamy o „pradziejach Alei Jerozolimskich”, czyli o tym, co mieściło się w okolicy, zanim ktokolwiek myślał o budowie siedziby Muzeum Narodowego. Poszukamy śladów XVIII-wiecznego ogrodu księcia Poniatowskiego w Parku na Książęcem i przyjrzymy się oprawie architektonicznej mostu Poniatowskiego autorstwa Stefana Szyllera. To właśnie budowa mostu w latach 1904–1914 zadecydowała o dalszym kierunku rozwoju tej części miasta.
Materiały do pobrania dla uczestników
120 minut / udział bezpłatny / zbiórka na Dziedzińcu Lorentza w MNW*, Aleje Jerozolimskie 3
* rozpoczynamy półgodzinnym wykładem, następnie spacer po okolicy
ArchiJEROZOLIMSKIE / SPACERY ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNE
Zapraszamy do wspólnego odkrywania architektonicznego sąsiedztwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Przyjrzymy się, jak zmieniał się krajobraz urbanistyczny tej części miasta: od pozostałości XVIII-wiecznego parku księcia Kazimierza Poniatowskiego, przez monumentalne, modernistyczne gmachy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Domu Partii, po ostatnie charakterystyczne punkty – Centrum Giełdowe i palmę Joanny Rajkowskiej.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi propozycjami spacerów miejskich wokół Muzeum
-----
Fot. Jan Kosidowski, Warszawa. Patrol Milicji Obywatelskiej na skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu, 1954, fotografia z natury, negatyw. Więcej informacji o fotografii w Cyfrowym MNW.