ArchiJEROZOLIMSKIE. SPACERY ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNE / Na dancing i do banku. Oblicza dwudziestolecia międzywojennego
godz. 18.00
spacer miejski z Pawłem Bieniem dla młodzieży i dorosłych
Niemal za płotem nowopowstającego Muzeum odbywały się jedne z najgłośniejszych dancingów międzywojennej Warszawy. Śpiewała Wiera Gran, grał Jerzy Petersburski, występowała Mesalka i „znakomite artystki cudzoziemskie”, a to wszystko w luksusowych wnętrzach projektu słynnego tandemu Jerzy Gelbard i Józef Sigalin. Z drugiej strony przyjrzymy się gmachowi Banku Gospodarstwa Krajowego, który miał stać się symbolem nowoczesności II Rzeczpospolitej. Co łączy MNW i elewację banku?
120 minut / udział bezpłatny / zbiórka na Dziedzińcu Lorentza w MNW*, Aleje Jerozolimskie 3
* rozpoczynamy półgodzinnym wykładem, następnie spacer po okolicy
ArchiJEROZOLIMSKIE / SPACERY ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNE
Zapraszamy do wspólnego odkrywania architektonicznego sąsiedztwa Muzeum Narodowego w Warszawie. Przyjrzymy się, jak zmieniał się krajobraz urbanistyczny tej części miasta: od pozostałości XVIII-wiecznego parku księcia Kazimierza Poniatowskiego, przez monumentalne, modernistyczne gmachy Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Domu Partii, po ostatnie charakterystyczne punkty – Centrum Giełdowe i palmę Joanny Rajkowskiej.
Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi propozycjami spacerów miejskich wokół Muzeum
-----
Fot. Czesław Olszewski, Warszawa. Nowy Świat, nocą – widok w kierunku skrzyżowania z Al. Jerozolimskimi, w kierunku północnym, 1938, fotografia z natury, papier fotograficzny. Więcej informacji o fotografii w Cyfrowym MNW.