KURS HISTORII SZTUKI / „A żeby kościół był tani, wielki i piękny” Kluczowe problemy architektury sakralnej XIX wieku na ziemiach polskich
godz. 18.00
wykład Jana Nowickiego ramach cyklu Wokół sztuki XIX wieku
Odkrywanie zabytków krajowej architektury, przemiany w postrzeganiu roli tradycji w procesie projektowania, profesjonalizacja i konsolidacja środowiska budowniczych, upowszechnienie się prasy specjalistycznej oraz szeroko komentowane w niej konkursy architektoniczne to jedynie kilka ze zjawisk, które zasadniczo wpłynęły na kształt architektury sakralnej na ziemiach polskich w XIX wieku. Celem wykładu jest przekrojowe omówienie powyższych kwestii ze szczególnym uwzględnieniem poszukiwań wyrazu dla narodowej tożsamości, które nasiliły się mniej więcej od lat 80. dziewiętnastego stulecia.
wykład odbędzie się on-line na platformie ClickMeeting / obowiazuje karnet na kurs lub bilet wykładowy
bilety wykładowe są dostępne online od 8 marca
Proszę zapoznać się z Regulaminem kursu
Jan Nowicki - absolwent Instytutu Historii Sztuki oraz Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach program Erasmus studiował na Department of Medieval Studies of Central European University w Budapeszcie. Od 2017 roku doktorant na Wydziale Historycznym UW. Głównymi zainteresowaniami badawczymi są recepcja średniowiecza w XIX i XX wieku, historia mediewistyki jako dyscypliny naukowej, architektura gotycka i neogotycka, historia konserwacji zabytków średniowiecznych. Obecnie przygotowuje rozprawę doktorską poświęconą neogotyckiej architekturze sakralnej przełomu XIX i XX wieku na polskiej prowincji.
-----
Na ilustracji: Aleksander Józef Joachim Płonczyński, Klasztor w Czernej, 1851. Więcej o obiekcie w Cyfrowym MNW.