SPOTKANIA TEMATYCZNE NA WYSTAWIE / Chasydyzm a twórczość Chagalla
2022-05-13 / 18:00
godz. 18.00 BRAK MIEJSC!
spotkanie towarzyszące wystawie Chagall
prowadząca: Aleksandra Kresowska
Chagall, który spędził dzieciństwo w Witebsku, wzrastał w klimacie sztetla, jego duchowość zaś kształtował chasydyzm – ruch religijny, który rozwijał się w Europie Środkowo-Wschodniej od XVII wieku. Wspomnienia z dzieciństwa, jidysz – język, którym posługiwał się przez całe życie, kultura i religia żydowska miały wpływ na postawę twórczą artysty, wybór tematów i sposób ich obrazowania. Prezentowane na wystawie prace Chagalla zestawimy z atmosferą „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk, w których noblistka portretuje założyciela chasydyzmu rabbiego Izraela Ben Elizera (Ba`al. Szem Tow).
bilety 15 i 25 zł dostępne w kasie i on-line od 10 maja
Termin: piątek, 13 maja, godz. 18.00 / Sprawdź terminy kolejnych spotkań
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW, Hol Główny
Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Zasady udziału: bilety dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych / pętla indukcyjna, naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj przewodnika o potrzebie skorzystania z pętli) / pokój wyciszenia (w Galerii Sztuki XIX wieku)
Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
Aleksandra Kresowska – historyk sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Edukator muzealny, varsavianistka i przewodniczka po Warszawie. Od 2013 roku współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie.
SPOTKANIA TEMATYCZNE NA WYSTAWIE
Terminy: 6, 13, 20 maja, 3 czerwca, 1, 8 lipca / piątki / 18.00
Spotkania poświęcone tematom związanym z twórczością Marca Chagalla, odbywające się zarówno na wystawie, jak i w galeriach stałych.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń towarzyszących wystawie
Obraz widoczny na zdjęciu: Marc Chagall (1887–1985), Światło i skrzypek (Lumière sur le violoniste), 1979, gwasz, pastel, tusz, papier w odcieniu lazurowym, Muzeum Narodowe w Warszawie
Pozostałe wydarzenia miesiąca