WYKŁAD CZWARTKOWY / Historia Polski w „Świecie Jutra”
godz. 18.00
wykład towarzyszący wystawie Łukaszowcy. Wielki powrót.
Prowadzenie: Kacper Wysokiński
U progu II wojny światowej, w kwietniu 1939 roku, w Nowym Jorku otwarto wystawę światową pod hasłem „The World of Tomorrow”. Z tej okazji w Sali Honorowej pawilonu II Rzeczpospolitej zaprezentowano dzieła ilustrujące wybrane wydarzenia z historii państwa polskiego – siedem obrazów autorstwa malarzy z Bractwa Świętego Łukasza i cztery makaty projektu Mieczysława Szymańskiego. Jaką rolę miała odegrać historia na futurystycznej wystawie? Szukając odpowiedzi na to pytanie przyjrzymy się także innym eksponatom z pawilonu, który był tuż przed wybuchem II wojny światowej wizytówką Polski na arenie międzynarodowej.
bezpłatne wejściówki do pobrania on-line i w kasie od 11 października
Termin: czwartek, 13 października, godz. 18.00 / Sprawdź kolejne terminy wykładów
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ / wydarzenie transmitowane na Facebooku
Dla kogo: młodzież i dorośli
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki do pobrania on-line i w kasie od 4 października / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Kacper Wysokiński – absolwent Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się sztuką nowoczesną w Polsce, szczególnie w okresie II Rzeczypospolitej. Należy do zespołu kuratorskiego Muzeum Historii Polski w Warszawie.
WYKŁADY CZWARTKOWE
W każdy czwartek o godzinie 18.00 zapraszamy na wykłady w Kinie MUZ oraz ich transmisję na muzealnym Facebooku.
Tematy spotkań będą dotyczyły trwających w naszym Muzeum wystaw czasowych, zbiorów prezentowanych w naszych Galeriach stałych i tych przechowywanych w muzealnych magazynach, tak w Gmachu Głównym jak i odziałach, a także ogólnie wybranych zagadnień z historii sztuki i kultury.
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą programu towarzyszącego wystawie.
___
Granting of the Privilege of Jedlnia, 1430 / Nadanie przywileju jedlneńskiego, 1430, tempera na płótnie naklejonym na deskę, 1938-1939, zbiorowe dzieło następujących artystów: Bolesław Cybis, Bernard Frydrysiak, Jan Gotard, Aleksander Jędrzejewski, Eliasz Kanarek, Jeremi Kubicki, Antoni Michalak, Stefan Płużański, Janusz Podoski, Tadeusz Pruszkowski, Jan Zamoyski.
Muzeum Historii Polski, depozyt Skarbu Państwa – Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.