160 lat MNW / Koncert Emilii Sitarz i Łucji Szablewskiej
godz. 18.00
koncert w ramach obchodów 160 lat MNW
Emilia Karolina Sitarz – fortepian
Łucja Szablewska – śpiew
W dniu, gdy upływa dokładnie 160 lat od otwarcia dla publiczności pierwszej wystawy w nowo powołanym w Warszawie muzeum, zapraszamy na kameralny jesienny koncert Emilii Sitarz i Łucji Szablewskiej.
Podczas wydarzenia usłyszymy pieśni Ireny Wieniawskiej do słów francuskiego poety, Paula Verlaine’a. Tworząca na przełomie XIX i XX wieku kompozytorka, córka sławnego skrzypka Henryka Wieniawskiego, swoje dzieła sygnowała pseudonimem „Poldowski”, „Madame Poldowski” lub „Lady Dean Paul”.
Jednym z pierwszych utworów rozpoczynającym koncert będzie „L'Heure exquise”, uznawane za najpiękniejsze dzieło Verlaine’a ze zbioru „La Bonne Chanson”, który liczy sobie już blisko 160 lat. W półrecitalu usłyszymy także pieśń Wieniawskiej z tekstem Anatola la Braza i premierowo wykonany utwór „Jesteś powietrzem” skomponowany przez Łucję Szablewską do słów Haliny Poświatowskiej.
Termin: poniedziałek, 24 października 2022, godz. 18.00
Miejsce: Hol Główny, Muzeum Narodowe w Warszawie
Zasady udziału: liczba miejsc ograniczona, bezpłatne wejściówki do pobrania on-line
PROGRAM SZCZEGÓŁOWY:
1. Poldowski, słowa Paul Verlaine – En sourdine
2. Poldowski, słowa Paul Verlaine – L'Heure exquise
3. Poldowski, słowa Paul Verlaine – Crépuscule du Soir Mystique
4. Poldowski, słowa Paul Verlaine – Spleen
5. Poldowski, słowa Paul Verlaine – Brume
6. Poldowski, słowa Anatole le Braz – Berceuse d'armorique
7. Poldowski, słowa Paul Verlaine – Bruxelles
8. Poldowski, słowa Paul Verlaine – Dansons la Gigue
9. Łucja Szablewska, słowa Halina Poświatowska – Jesteś powietrzem
Emilia Karolina Sitarz – Pianistka i pedagożka muzyczna. Członkini zespołów Kwadrofonik i Lutosławski Piano Duo. W 2002 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Bronisławy Kawalli. Studiowała także kameralistykę pod kierunkiem Jerzego Marchwińskiego oraz podyplomowo w Hochschule für Musik und Theater Rostock. Występowała jako wykonawczyni lub wykładowczyni m.in. na festiwalach: „Warszawska Jesień”, „Musica Polonica Nova”, Festiwal Folkowy Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Koncertowała m.in. w Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Filharmonii Berlińskiej, Carnegie Hall, Izumi Hall w Osace, Beijing Concert Hall w Pekinie.
Łucja Szablewska – Śpiewaczka – sopran liryczny z koloraturą i kompozytorka. Studiowała na Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie na Wydziale Wokalnym w klasie prof. Zdzisławy Donat i na Wydziale Kompozycji w klasie prof. Mariana Borkowskiego. Swoje wykształcenie uzupełniała na studiach podyplomowych na Wydziale Wokalnym w Royal Academy of Music w Londynie i Podyplomowym Międzywydziałowym Studium Pieśni na UMFC. Od wielu lat jest związana z Teatrem Wielkim w Warszawie. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki współczesnej – dokonała kilkudziesięciu prawykonań muzyki polskiej, w tym pieśni, utworów kameralnych, oratoryjnych i operowych. Wielokrotnie brała udział w festiwalach, takich jak: Koblenzer Mendelssohn-Tage, „Orgel variatio” (Niemcy), Oxford Lieder Festival (Wielka Brytania), Radnicke hudebni (Czechy), „Warszawska Jesień”, „Łańcuch”, „Laboratorium Muzyki Współczesnej”, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej „Kody”, Warszawskie Dni Muzyki Pasyjnej, „Ars Moriendi”, „Musica Sacra”, „Musica Moderna”, „Gaude Mater”, Festiwal Pieśni Kompozytorów Polskich, „Sacrum – Non Profanum”, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego. Łucja Szablewska wraz z sekstetem wokalnym muzyki współczesnej proMODERN zdobyła pięć nagród polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk za debiutancką płytę Where are you. Pieces from Warsaw (Sarton), Responsoria Tenebrae Pawła Łukaszewskiego (DUX) oraz płytę proMODERN shakespired (Warner Classics).
-----
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Mecenas Muzeum: PKN Orlen
Partner Strategiczny Muzeum: PZU
Partnerzy Muzeum: Totalizator Sportowy, PKP Intercity
Obchody Jubileuszu 160-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie wspiera Patron Roku Jubileuszowego PGE Polska Grupa Energetyczna.