PLENERY NA LORENTZU / Rzeźbimy dotykiem – glina
godz. 16.00
warsztaty plastyczne połączone z korektą. Więcej informacji o cyklu Plenery na Lorentzu
Prowadząca: Magdalena Schreiber
Czy wzrok jest jedynym zmysłem, dzięki któremu możemy doświadczyć kształtu bryły? Czy można stworzyć rzeźbę posługując się wyłącznie dotykiem? Czy jest to łatwiejsze, czy trudniejsze, niż praca przy użyciu wzroku?
W czasie warsztatów wykorzystamy ćwiczenie wymyślone i praktykowane przez Ludomira Tomaszewskiego, wybitnego rzeźbiarza, znanego w Polsce dobrze dzięki projektom popularnych figurek z porcelany produkowanych w Fabryce Porcelany w Ćmielowie.
Przebieg warsztatów: Każdy uczestnik dostaje woreczek. W każdym woreczku coś jest: kawałek drewna, kamień, korzeń, orzech. Uczestnicy bez zaglądania do środka, tylko za pomocą dotyku, poznają swoje obiekty. Następnie starają się odtworzyć kształt i fakturę dotykanego przedmiotu w glinie. Nacisk jest kładziony raczej na odtworzenie struktury niż na wierne odwzorowanie.
Cele: Stworzenie pracy trójwymiarowej plastycznej przez bazowanie na dotyku. Otwarcie się na inne zmysły niż wzrok. Przełamanie bariery przy poznawaniu nowej dziedziny twórczości. Rozwinięcie wyobraźni przestrzennej.
Potrzebne materiały: Materiały zapewni Muzeum, można zabrać własne narzędzia.
Miejsce: Warsztaty realizowane w Sali Edukacyjnej. Warsztaty odbędą się w Sali Edukacyjnej (poziom -1 koło restauracji).
Magdalena Schreiber – rzeźbiarka i rysowniczka, uczestniczka wystaw zbiorowych i indywidualnych. Członek ZPAP. Na co dzień zajmuje się edukacją plastyczną i bezpieczeństwem. Nałogowa wolontariuszka.
Termin: 1, 8, 15, 22, 29 lipca, 5, 19, 26 sierpnia / sobota / godz. 16.00
Miejsce zbiórki: Hol Główny
Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Czas trwania: ok. 120 minut
Zasady udziału: bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie
Dostępność wydarzenia: utrudnienia architektoniczne (ścieżki na dziedzińcu są wysypane żwirkiem) / naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj osobę prowadzącą o potrzebie skorzystania z pętli)
Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
Zapraszamy wszystkich, dla których sztuka to hobby. Na czas wakacji przygotowaliśmy dla Państwa cykl warsztatów plastycznych, każdy z nich będzie poświęcony innej technice artystycznej (farby akrylowe, akwarele, ołówek, glina, gips, linoryt). W czasie zajęć odbywać się będzie korekta wykonywanych prac, co będzie niepowtarzalną okazją do sprawdzenia własnych umiejętności i dalszej, twórczej inspiracji. Warsztaty kierujemy zarówno do osób z pewnym doświadczeniem jak i początkujących.
Niezbędne będzie również przyniesienie własnych materiałów plastycznych.
Ilustracja: Figurka zwierzęcia, III-II w. p.n.e. (?), Indie. Więcej o obiekcie na Cyfrowym MNW.