KINO LETNIE | "SELF MADE" / Koniec ze strachem
godz. 21.00
seans filmowy z cyklu Kino letnie "SELF MADE"
Koniec ze strachem [The End of Fear], reż. Barbara Visser, Holandia 2018, 70’
Kto się boi czerwieni, żółci i błękitu? Film o wcale niesymbolicznym "morderstwie" obrazu Barnetta Newmana, a w szerszym planie o wandalach w świecie sztuki. Dlaczego tak często sztuka współczesna wzbudza strach i agresję? Czy takie reakcje są wyrazem ludowej nienawiści wobec utożsamianych ze sztuką elit? Barbara Visser w swoim filmowym śledztwie bada różne hipotezy leżące u podstaw współczesnego ikonoklazmu. W 1986 roku XY rzucił się na płótno Newmana w Stedelijk Museum i nożykiem introligatorskim pociął je na wąskie paski. Był to jeden z najbrutalniejszych ataków na dzieło sztuki, a próby jego odrestaurowania skończyły się równie katastrofalnie. Visser, reżyserka i artystka, odwiedza scenę zbrodni i dekonstruuje kolejne odsłony dramatu, obnażając emocje, jakie sztuka wzbudza w odbiorcach, i mechanizmy rządzące artworldem.
Źródło: Filmweb
Termin: czwartek, 31 sierpnia 2023, godz. 21.00
Miejsce: Dziedziniec Lorentza, Gmach Główny MNW
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: wstęp bezpłatny
Cały cykl jest realizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty.
Kuratorka: Ewa Szabłowska
KINO LETNIE | "SELF MADE"
Artystki, modelki, kolekcjonerki – w tegorocznym programie kina letniego w Muzeum Narodowym w Warszawie oczami reżyserów i reżyserek prześledzimy udział kobiet w budowaniu nowoczesnego życia artystycznego: od połowy XIX wieku aż po czasy nam współczesne. Będzie to także rozwijająca się w kolejnych filmach opowieść o emancypacji artystek: walki o równouprawnienie w dostępie do szkolnictwa artystycznego, miejsca w galeriach i muzeach, widoczności w życiu publicznym oraz w historii sztuki. To historie o zrzucaniu gorsetów – krępujących wolność konserwatywnych norm społecznych i obyczajowych oraz o odwadze artystek do mówienia własnym głosem i poszukiwania kobiecego spojrzenia w świecie sztuki zdominowanym przez mężczyzn.
Cykl filmowy Kina Letniego to również mozaikowy obraz wyzwań, z jakimi mierzyły i nadal mierzą się kobiety, łączące aktywność zawodową z życiem prywatnym. Sztuka zawsze była przestrzenią dla eksperymentu, radykalnych decyzji artystycznych i osobistych, wychodzących poza przestrzeń pracowni czy galerii, mających wpływ na życie prywatne. W programie znajdą się zarówno fabuły, jak i filmy dokumentalne, pokazujące z różnych perspektyw, że zwrot feministyczny zapoczątkowany przez niepokorne dziewiętnastowieczne artystki trwa nadal. Zmienił się świat, zmieniła się obyczajowość i technologie, przesunęły się akcenty w dążeniach do równouprawnienia, jednak emocje i wyzwania, przed jakimi stoją artystki, wydają się zaskakująco podobne do tych, które przeżywają filmowe bohaterki tej edycji Kina Letniego.