PLENERY NA LORENTZU / Urban sketching – akwarela
godz. 16.00
warsztaty plastyczne połączone z korektą. Więcej informacji o cyklu Plenery na Lorentzu
Prowadząca: Beata Staniszewska
Podczas zajęć zajmiemy się tzw. urban sketchingiem; zastanowimy się nad jego cechami, rodzajami i funkcją, a także nad samym wykonaniem.
Przebieg warsztatów: Podczas zajęć interesować nas będzie szeroko pojęta przestrzeń miejska, w tym ta, znajdująca się w pobliżu Muzeum.
Plener rozpoczniemy krótkim wstępem, dotyczącym możliwości urban sketchingu, używanych technik (akwarela i cienkopisy) oraz ich łączenia. Następnie uczestnicy wybiorą fragment przestrzeni miejskiej, którą chcieliby pokazać na rysunku. Zastanowią się co i jak chcieliby ująć na swoich szkicach i za pomocą cienkopisów lub ołówków wykonają szkice wstępne wybranych scen, ćwicząc różne wersje i możliwości przedstawiania obserwowanej przestrzeni. Następnie wykonają cienkopisem rysunek interesującej ich sceny, na którą nałożą warstwę koloru. Jednocześnie będą mogli wykorzystać dodatkowych możliwości, jakie dają np. płyn maskujący czy gruboziarnista sól.
Cele: Uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z urban sketchingiem, nauczą się realistycznego, a jednocześnie esencjonalnego przedstawiania przestrzeni miejskiej, przy użyciu cienkopisów oraz farb akwarelowych, z uwzględnieniem możliwości jakie dają te ostatnie (technika mokre na mokre, mokre na suche, suche na mokre i suche na suche), łączenia obu technik (m.in. wydobywanie faktury czy cieniowanie cienkopisem i akwarelami) oraz wykorzystania płynu maskującego.
Potrzebne materiały: cienkopisy (najlepiej kilka grubości np. 0.1, 0.3 i 0.5), akwarele, pędzle (najlepiej różnej wielkości), miękki ołówek (np. B2), gumka, papier akwarelowy (lub inny 230g lub więcej) opcjonalnie białe medium do blików (np. cienkopis żelowy, tusz, biały gwasz lub inna kryjąca farba)
Miejsce: Warsztaty realizowane na Dziedzińcu Lorentza. W razie złej pogody warsztaty mogą zostać przeniesione do wprzestrzeni Galerii stałych.
Beata Staniszewska – rysowniczka i akwarelistka. Łączenia rysunku naturalistycznego z technicznym i naukowym uczyła się jako studentka archeologii, a jej prace pojawiły się w kilku publikacjach. Obecnie tworzy ilustracje przyrodnicze.
Termin: 1, 8, 15, 22, 29 lipca, 5, 19, 26 sierpnia / sobota / godz. 16.00
Miejsce zbiórki: Hol Główny
Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Czas trwania: ok. 120 minut
Zasady udziału: bilety w cenie 30 zł dostępne w kasie i on-line od wtorku poprzedzającego spotkanie
Dostępność wydarzenia: utrudnienia architektoniczne (ścieżki na dziedzińcu są wysypane żwirkiem) / naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj osobę prowadzącą o potrzebie skorzystania z pętli)
Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
Zapraszamy wszystkich, dla których sztuka to hobby. Na czas wakacji przygotowaliśmy dla Państwa cykl warsztatów plastycznych, każdy z nich będzie poświęcony innej technice artystycznej (farby akrylowe, akwarele, ołówek, glina, gips, linoryt). W czasie zajęć odbywać się będzie korekta wykonywanych prac, co będzie niepowtarzalną okazją do sprawdzenia własnych umiejętności i dalszej, twórczej inspiracji. Warsztaty kierujemy zarówno do osób z pewnym doświadczeniem jak i początkujących.
Niezbędne będzie również przyniesienie własnych materiałów plastycznych.
Ilustracja: Julius Scholtz, Widok wieży na starym mieście w Norymberdze, 1850-1893. Więcej o obiekcie na Cyfrowym MNW.