BUDOWANIE ŚWIATÓW / Przeprowadzka ze wsi do miasta. Tworzenie człowieka nowoczesnego w PRLu
godz. 18.00
Prowadzenie: dr Agata Szydłowska
Wykład on-line realizowany w ramach kursu z historii sztuki Budowanie światów. Architektura i jej społeczna rola
Wraz z zakończeniem wojny w 1945 roku ludzie zaczęli wracać do swoich domów. Niestety często zastają je w ruinie. Lokują się w budynkach grożących zawaleniem lub budują lepianki czy tzw. dzikie domki. W początkach PRL-u wielu intelektualistów i reformatorów zaczęło wdrażać szeroko zakrojone projekty modernizacyjne. Ważną rolę odegrała tu prasa. W pismach "Ty i Ja", "Kobieta i życie" czy "Przyjaciółka" obywatele mogli odnaleźć odpowiedzi na pytanie: Jak mieszkać?. Chęć kształtowania dobrych nawyków mieszkaniowych wyrastały z przekonania, że otoczenie kształtuje człowieka, a w konsekwencji społeczeństwo.
Termin: środa, 17 stycznia, godz. 18.00
Czas trwania: 80 minut (w tym czas na odpowiedzi na wybrane pytania uczestników)
Miejsce: wydarzenie online, platforma ClickMeeting
Zasady udziału: imienny karnet na cały cykl zajęć (120 zł) lub jednorazowe bilety wykładowe (12 zł) dostępne on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wykład.
dr Agata Szydłowska - badaczka, autorka książek, kuratorka. Pracuje w Katedrze Teorii Designu na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Interesuje się interdyscyplinarnymi badaniami nad designem, w szczególności splotami projektowania z polityką i życiem społecznym. Autorka m. in. książki "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL-u (Wydawnictwo Czarne, 2023).
___
Ilustracja: Teresa Kruszewska, Krzesło z siedzeniem tapicerowanym, 1972. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.