WYKŁAD CZWARTKOWY / Lambretta nad Wisłą. Fotografia humanistyczna w PRL-u
godz. 18.00
Prowadzenie: dr Kamila Dworniczak
Wykład w Kinie MUZ, transmitowany on-line realizowany w ramach cyklu Wykładów Czwartkowych
Mianem fotografii humanistycznej zazwyczaj określa się zaangażowaną formułę fotoreportażu, która wykształciła się we Francji tuż po II wojnie światowej. Wizualnie atrakcyjne, dynamiczne kadry pokazujące nasze codzienne radości i troski, za sprawą magazynów ilustrowanych szybko rozpowszechniały się na świecie. Na trwałe wpisały się także w wizualny pejzaż PRL, kreowany na łamach „Świata” czy „Polski” przez wybitnych fotoreporterów, takich jak m.in. Władysław Sławny, Jan Kosidowski czy Tadeusz Rolke. Geneza fotografii humanistycznej jest jednak złożona, a zainteresowanie nią w Warszawie było także odpowiedzią na polityczne, społeczne i artystyczne dylematy.
Termin: czwartek, 25 stycznia, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
dr Kamila Dworniczak – historyczka sztuki, adiunktka w Katedrze Teorii Sztuki IHS UW, gdzie prowadzi zajęcia z metodologii historii sztuki, historii fotografii oraz sztuki współczesnej. W swoich badaniach koncentruje się na fotografii reportażowej, problematyce intermedialnej i pisarstwie o sztuce. Autorka książki Rodzina człowiecza. Recepcja wystawy The Family of Man w Polsce a humanistyczny paradygmat fotografii (2021).
___
Ilustracja: FRANCJA. Paryż – walki studentów z policją na bulwarze Saint-Germain w maju 1968, współczesna odbitka na papierze barytowym, Bruno Barbey / Magnum Photos.