BUDOWANIE ŚWIATÓW / Kształtując nowy świat. Polski modernizm
godz. 18.00
Prowadzenie: Aleksandra Kresowska
Wykład on-line realizowany w ramach kursu z historii sztuki Budowanie światów. Architektura i jej społeczna rola
Przez 123 lata zaborów polskie miasta były sztucznie, decyzją władz zaborczych, hamowane w rozwoju, a ciasne i ciemne mieszkania przyczyniały się do wielu problemów społecznych. Wraz z nadejściem niepodległości, władze wykorzystały architekturę do budowy wizerunku nowoczesnego i prężnego młodego państwa. W Warszawie wyrastały nowoczesne budynki rządowe, nad morzem od podstaw realizowano projekt portu i miasta Gdyni, na Śląsku zaś wizytówką miały stać się Katowice. Jasne i wygodne osiedla robotnicze miały zastąpić ciasne XIX-wieczne kamienice. Stylem, który połączył te miejsca był elegancki i funkcjonalny modernizm. Na ile jednak nowa architektura była w stanie odpowiedzieć na potrzeby swojej epoki?
Termin: środa, 10 stycznia, godz. 18.00
Czas trwania: 80 minut (w tym czas na odpowiedzi na wybrane pytania uczestników)
Miejsce: wydarzenie online, platforma ClickMeeting
Zasady udziału: imienny karnet na cały cykl zajęć (120 zł) lub jednorazowe bilety wykładowe (12 zł) dostępne on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wykład.
Aleksandra Kresowska – historyk sztuki, absolwentka Instytutu Historii Sztuki UW. Edukatorka muzealna, varsavianistka i przewodniczka po Warszawie. Od 2013 roku współpracuje z Muzeum Narodowym w Warszawie.
___
Ilustracja: fotograf nieznany, Makieta centralnej części gmachu Muzeum Narodowego w Warszawie przy Al. 3 Maja według projektu Tadeusza Tołwińskiego, 1927/1928. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.