Czwartkowe spotkania z projektantami - Wojciech Wybieralski
Wydarzenie towarzyszące wystawie Chcemy być nowocześni
24 marca 2011
godz. 18.00
(wstęp wolny)
Spotkanie z Wojciechem Wybieralskim, projektantem wzornictwa, m.in. współautorem serii powiększalników Krokus z lat 1974–1976, profesorem na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP oraz na Wydziale Wzornictwa i Architektury Wnętrz łódzkiej ASP. Zaproszony gość opowie o Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP oraz o twórczości Cezarego Nawrota z lat 50. i 60.
Moderator spotkania – Anna Maga
Cykl czwartkowych spotkań z projektantami należącymi do różnych pokoleń to próba łączenia historii ze współczesnością. Ich celem jest pogłębienie wiedzy o polskim wzornictwie i jego specyfice.
Pozostałe spotkania w marcu:
3 marca - Ryszard Bojar, Jerzy Słowikowski, autorzy identyfikacji wizualnej CPN (razem ze Stefanem Solikiem).
Ryszard Bojar, od 1961 działa w zakresie wzornictwa przemysłowego, informacji wizualnej oraz architektury wnętrz. Współzałożyciel Stowarzyszenia Projektantów Form Przemysłowych; w latach 1977–1981 wiceprezes ICSID; obecnie prowadzi NCS COLOUR CENTRE we własnym Design studio COLOR koncept.
Jerzy Słowikowski, w latach 1956–1966 konstruktor w Centralnym Biurze Konstrukcji Obrabiarek, później kierownik Zakładu Badań Ergonomicznych w IWP; wykładowca na Wydziale Wzornictwa warszawskiej ASP.
Moderator spotkania – Józef Mrozek
10 marca – Danuta Duszniak, projektantka ceramiki. Absolwentka warszawskiej ASP. Pracowała w Instytucie Wzornictwa Przemysłowego w latach 1952–1968, a później w Instytucie Szkła i Ceramiki. Autorka nowatorskich form naczyń, takich jak imbryki „Kolumb” czy wazony „Rock and Roll” oraz różnorodnych serwisów i zestawów. Moderator spotkania – Bogdan Kosak
17 marca – Małgorzata Dajewska – od lat 80. związana z wrocławską uczelnią, w latach 2005–2008 pełniła funkcję dziekana Wydziału Szkła i Ceramiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Prowadzi Pracownię Szkła Artystycznego i Użytkowego, którą przejęła po swoim mistrzu Zbigniewie Horbowym.
Wszewłod Sarnecki – projektant szkła. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Współpracował z Krośnieńskimi Hutami Szkła. Stworzył liczne wzory szkieł użytkowych; projektował zarówno szkło kolorowe, jak i bezbarwne.
Moderator spotkania – Anna Maga
31 marca – prezentacja twórczości Tomka Rygalika oraz najnowszych projektów. Zostaną pokazane projekty wdrażane do produkcji w 2011 i przygotowane na kwietniową wystawę w Mediolanie oraz kolekcja stworzona specjalnie na potrzeby polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Przybliżone zostaną też wyniki eksperymentalnej pracy dydaktycznej ze studentami oraz działalność grupy. Moderator spotkania – Anna Maga