Spotkanie przy rzeźbie cz. II
28 stycznie zapraszamu na spotkanie z Andrzejem Przywarą przy Kompozycji 1966 (Przedmiot w przestrzeni) Edwarda Krasińskiego.
Przedmiot w przestrzeni należy do umownej grupy wczesnych, dużych rzeźb artysty wykonanych z giętych żelaznych prętów. Prace te powstawały w latach 1965-1966. Można do nich zaliczyć między innymi prezentowaną na wystawie Kompozycję, która została przygotowana na Biennale Form Przestrzennych w Elblągu w 1965. Linia jest cechą wspólną przedmiotów Krasińskiego, na które składają się pręty, listwy, liny, druty, kable, a od roku 1968 niebieski pasek – fragmenty taśmy klejącej w tym kolorze. W katalogu wystawy artysty w Krzysztoforach (1965) Wiesław Borowski pisał, że artystyczny sens przedmiotów Krasińskiego nie tkwi jednak w formalnej grze krzywizn, linii, płaszczyzn, ale w tworzeniu specjalnych pól energetycznych. Podczas wykładu Andrzeja Przywary przyjrzymy się licznym wątkom obecnych w Kompozycji.
Andrzej Przywara - studiował w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego (1988-1994), w latach 1988-2001 pracował w Galerii Foksal. W 1997 roku był współzałożycielem Fundacji Galerii Foksal, której jest prezesem od 2001 roku. Współpracuje z artystami: Paweł Althamer, Cezary Bodzianowski, Piotr Janas, Robert Kuśmirowski, Anna Molska, Anna Niesterowicz, Paulina Ołowska, Wilhelm Sasnal, Monika Sosnowska, Piotr Uklański, Jakub Julian Ziółkowski, Artur Żmijewski. Założył w 2004 roku Instytut Awangardy w dawnej pracowni Henryka Stażewskiego i Edwarda Krasińskiego. Kurator wielu wystaw, m.in. wystawy „Edward Krasiński. Elementarz / ABC” w Bunkrze Sztuki w Krakowie (2008). Ostatnio wydał książkę „Stanisław Dróżdż. Pojęciokształty. Poezja konkretna” (2014).
Spotkanie przy rzeźbie to cykl miniwykładów w przestrzeni wystawy, na które zapraszamy w czwartkowe wieczory. O pracach z kolekcji Muzeum Rzeźby w Królikarni opowiedzą wybitni specjaliści: kuratorzy, historycy i teoretycy sztuki, którzy mają szczególną wiedzę na temat prezentowanych na wystawie obiektów i ich autorów.
Spotkanie jest częścią programu towarzyszącego wystawie Zbigniew Libera: to nie moja wina, że otarła się o mnie ta rzeźba