WYKŁAD SPECJALNY / Odkrywanie tajemnic ukiyo-e – świat w którym żył Utamaro, Hokusai i Hiroshige
godz. 17.30
wykład specjalny Kentarō Makino
Kitagawa Utamaro, Katsushika Hokusai i Andō Hiroshige należą do najwybitniejszych twórców sztuki drzeworytu ukiyo-e, popularnej w Japonii w okresie Edo (1603–1868). Artyści ze środowisk mieszczańskich sięgali po tematy z otaczającego ich świata i codzienności. Interesowało ich miasto, jego mieszkańcy, najczęściej popularni aktorzy teatralni i kurtyzany. Tworzyli też pejzaże Japonii. Podczas wykładu zaprezentowane zostaną niektóre cyfrowe kopie ukiyo-e z liczącej 20 000 grafik kolekcji Museum of Fine Arts w Bostonie. Spotkanie będzie okazją do podziwiania artystycznego piękna japońskich drzeworytów, ale także do odbycia fascynującej podróży przez codzienność Japonii w okresie Edo.
Wykład w języku japońskim, tłumaczony na język polski.
Kentarō Makino – kierownik NHK Production i członek Japońskiego Związku Organizacji UNESCO. Zajmuje się produkcją programów edukacyjnych i animowanych, jak również organizacją wydarzeń eduakcyjnych. Jest inicjatorem i realizatorem projektu digitalizacji zbiorów drzeworytów ukiyo-e w Museum of Fine Arts w Bostonie.
Wydarzenie współorganizowane przez Ambasadę Japonii w Polsce.
Przy okazji wykładu odbędzie się również pokaz drzeworytów ukiyo-e z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Będzie to okazja do zobaczenia prac Andō Hiroshige, Katsushika Hokusai i Utagawa Kunisada. Prace będą prezentowane w holu sąsiadującym z wejściem do Kina MUZ.
Kino Muz / wstęp wolny / ok. 90 min
-----
Na ilustracji: Andō Hiroshige, Podróżni na moście, 1833-34, drzeworyt barwny, Muzeum Narodowe w Warszawie, kolekcja Stanisława Dembińskiego, dar Macieja Dembińskiego, 2003