PLENERY NA LORENTZU / Akwarele
godz. 16.00
warsztaty plastyczne kierowane do osób z doświadczeniem
Prowadząca: Beata Staniszewska
Podczas zajęć zajmiemy się pojęciem rysunku botanicznego; zastanowimy się nad jego cechami, rodzajami i funkcją, a także nad samym wykonaniem. Bohaterem zajęć będą żywe rośliny, które odnaleźć można na terenie otaczającym Muzeum. Uczestnicy zajęć będą mogli zapoznać się z rysunkiem botanicznym, nauczą się realistycznego przedstawiania roślin, przy użyciu farb akwarelowych oraz możliwości jaką one dają – zapoznają się z podstawowymi technikami (mokre na mokre, mokre na suche, suche na mokre i suche na suche) oraz dodatkowymi możliwościami (płyn maskujący, sól), będą też uczyć się łączyć kolory, oddawać głębię i fakturę malowanych roślin. Podczas zajęć będziemy się starać nie używać czerni!
Przebieg warsztatów: Zajęcia będą składały się z dwóch części: W pierwszej, po krótkim wstępie, dotyczącym samej techniki i możliwości, które daje nam medium, jakim są farby akwarelowe, uczestnicy wybiorą roślinę (kwiat, zioło, liść). Dowiedzą się co powinno zwrócić ich uwagę podczas wykonywania rysunku botanicznego (zastanowimy się nad budową, fakturą i strukturą roślin, proporcjami i możliwościami przeniesienia ich na papier). Następnie uczestnicy wykonają szkice wstępne wybranych roślin, podczas których nauczą się łączyć elementy sztuki i nauki na jednej ilustracji. W dalszym ciągu zajęć ilustracje zyskają kolor i przestrzeń. Tak przygotowani przejdziemy do drugiej części zajęć, w której odejdziemy od zasad rysunku botanicznego i spróbujemy wykonać nieco dowolniejszą ilustrację – uczestnicy nauczą się korzystać z dodatkowych efektów i możliwości, jakie dają np. płyn maskujący czy gruboziarnista sól.
Potrzebne materiały: akwarele, pędzle (najlepiej różnej wielkości oraz drobny do szczegółów), miękki ołówek (np. B2), gumka, papier akwarelowy (lub inny – gramatura 230g/m² lub więcej, białe medium do blików (np. cienkopis żelowy, tusz, gwasz lub inna kryjąca farba), podkładki pod papier.
Beata Staniszewska – rysowniczka i akwarelistka. Łączenia rysunku naturalistycznego z technicznym i naukowym uczyła się jako studentka archeologii, a jej prace pojawiły się w kilku publikacjach. Dziś w pełni poświęcona ilustracji przyrodniczej.
Termin: 23 lipca, 6, 20 sierpnia / soboty / godz. 16.00
Miejsce zbiórki: dziedziniec Lorentza
Dla kogo: dla młodzieży i dorosłych
Czas trwania: ok. 120 minut
Zasady udziału: wstęp bezpłatny
Dostępność wydarzenia: utrudnienia architektoniczne (ścieżki na dziedzińcu są wysypane żwirkiem) / naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj osobę prowadzącą o potrzebie skorzystania z pętli)
Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
Plenery na Lorentzu
Na czas wakacji przygotowaliśmy dla Państwa krótki cykl warsztatów ze sztuką. Każde spotkanie będzie poświęcone innej technice artystycznej. Prowadzący przygotowali zadania, których celem jest podniesienie własnych kompetencji i umiejętności artystycznych. W czasie zajęć odbywać się będzie korekta wykonywanych prac. Warsztaty będą niepowtarzalną okazją do sprawdzenia własnych umiejętności, otrzymania konstruktywnej oceny i podniesienia swojej wiedzy warsztatowej w danej dziedzinie.
Zapraszamy wszystkich, których hobby jest sztuka. Warsztaty kierowane są bowiem do osób z pewnym doświadczeniem.
Niezbędne będzie również przyniesienie własnych materiałów plastycznych.
___
Ilustracja: Tadeusz Dominik, Pejzaż, II, 1956. Zobacz obraz w Cyfrowym MNW