WYKŁAD CZWARTKOWY / Surrealistyczne mity
godz. 18.00
Prowadzenie: Hanna Doroszuk
Wykład w Kinie MUZ, transmitowany on-line realizowany w ramach cyklu Wykładów Czwartkowych
W sztuce polskiej ostatniego stulecia odnaleźć można wiele oznak surrealizmu. Prace Jerzego Kujawskiego, Zbigniewa Makowskiego czy Erny Rosenstein są jednymi z wielu dowodów na to, jak dalekie kręgi zatoczyły wpływy teorii André Bretona. Im właśnie poświęcona jest wystawa „Surrealizm. Inne mity”. Podczas wykładu wprowadzającego do wystawy jej kuratorka opowie m.in. o tym, jakie aspekty francuskiego surrealizmu zdobyły największą popularność w sztuce polskiej, jak przebiegały międzynarodowe kontakty artystyczne oraz czym dla surrealistów były mity.
Będzie to także okazja do zapoznania się bliżej z procesem tworzenia ekspozycji i wyzwaniami stojącymi na drodze tego przedsięwzięcia.
bezpłatne wejściówki dostępne on-line i w kasie od 14 maja
Termin: czwartek, 16 maja, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Hanna Doroszuk – historyczka sztuki, kuratorka, absolwentka Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego (studia ze specjalizacją kuratorską). Pod kierownictwem dr hab. Iwony Luby na Uniwersytecie Warszawskim przygotowuje rozprawę doktorską dotyczącą projektowania wystaw w Polsce w latach 1945–1954. Zajmuje się sztuką nowoczesną, szczególnie lat 40. oraz 50. i współczesną oraz historią wystawiennictwa. Z Muzeum Narodowym w Warszawie związana od 2016 roku.
___
Erna Rosenstein, Pomniki, 1955, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.