KURS HISTORII I ANTROPOLOGII FOTOGRAFII / Między „demokratyczną łatwizną koloru” a „wyciszaniem wrzawy codziennej egzystencji”. Andrzej Georgiew – portrecista zgiełkliwych lat 90.
godz. 18.00
Prowadzenie: Mikołaj Chmieliński
Wykład on-line realizowany w ramach kursu z historii sztuki Fotografia i okolice. Kurs historii i antropologii fotografii.
Wykład przybliża sylwetkę wybitnego, choć sytuującego się na peryferiach kanonu historii fotografii, polskiego portrecisty Andrzeja Georgiewa (1963–2016). Początki jego kariery przypadły na lata 90., kiedy po studiach w Holandii powrócił do Polski. Utrwalał na kliszy szaleństwo koncertów, podjął współpracę z prasą muzyczną, wykonał setki portretów gwiazd, m.in. Kazika czy Macieja Maleńczuka. Pod koniec dekady współtworzył jednak Koalicję Latarnik – grupę artystyczną głoszącą, iż na czarno-białym zdjęciu „tumult świata odnajduje swój sens i porządek”. Podczas spotkania zadamy pytanie, czy ową deklarację można uznać za zwrot – pesymistyczną refleksję nad kierunkiem przemian społecznych po 1989 roku.
bilety dostępne on-line od wtorku poprzedzającego wykład
Termin: poniedziałek, 17 czerwca, godz. 18.00
Czas trwania: 80 minut (w tym czas na odpowiedzi na wybrane pytania uczestników)
Miejsce: wydarzenie online, platforma ClickMeeting
Zasady udziału: imienny karnet na cały cykl zajęć (120 zł) lub jednorazowe bilety wykładowe (12 zł) dostępne on-line od godz. 10.00 we wtorek poprzedzający wykład
Mikołaj Chmieliński – historyk sztuki specjalizujący się w historii fotografii polskiej po 1945 roku. Absolwent Instytutu Historii Sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. W 2022 roku asystował przy procesach digitalizacji, inwentaryzacji oraz porządkowania zbiorów muzealnych i zbiorów zabytkowych w Fundacji Ośrodka KARTA, Muzeum Warszawy i Muzeum Narodowego w Warszawie. W latach 2020–2022 współpracował z Fundacją Inna Przestrzeń, w której między innymi był koordynatorem redakcji portalu „Kontynent Warszawa - Warszawa wielu kultur” – bazy ludzi, miejsc i instytucji działających w Warszawie. Od 2023 r. w Fundacji Archeologia Fotografii jest specjalistą ds. archiwum.
___
Ilustracja: Grupa Luxus, Luxus Special: Miki Mousoleum,Nr 5 (nakład 20 egz.), VI.1985. Wrocław, 1985. Zobacz obiekt w Cyfrowym MNW.