Aukcja zdjęć fotoreporterów tygodnika „Świat”
Prace fotoreporterów tygodnika „Świat” sprzedane
Zdjęcia z wystawy Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny. Fotoreporterzy tygodnika ilustrowanego „ŚWIAT” (1951-1969) były licytowane w czwartek na aukcji zorganizowanej przez Muzeum Narodowe w Warszawie i Dom Aukcyjny DESA Unicum. Zdjęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem - nabywców znalazło 111 z wystawionych 128 obiektów, z czego najwyższą cenę osiągnęło ujęcie autorstwa Jana Kosidowskiego przedstawiające rugbystów. Po raz pierwszy kolekcjonerzy mieli okazję zakupu ujęć, które eksponowane były wcześniej na wystawie muzealnej.
Pod młotek poszły wybrane czarno-białe prace dokumentujące życie codzienne i polityczne Polski lat 50. i 60., a także fotoreportaże z podróży zagranicznych trzech fotografów: Władysława Sławnego, Jana Kosidowskiego i Wiesława Prażucha. Prezentowane zdjęcia to wspaniały przykład polskiego reportażu humanistycznego w stylu Cartier-Bressona. Przygotowana przez MNW wystawa przypominając zapomniany nieco rozdział historii polskiej fotografii, została bardzo dobrze przyjęta przez krytykę i publiczność. O zainteresowaniu nią świadczyła wysoka frekwencja (22 tys. zwiedzających). Czwartkowa aukcja była debiutem aukcyjnym prezentowanych na wystawie fotografów, ich prace nigdy wcześniej nie pojawiały się na rynku, nie były też znane kolekcjonerom. Pomimo to licytacja zgromadziła wielu kupujących, którzy przebijali ceny zdjęć od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najwyżej wylicytowano zdjęcie pt. „Rugby” autorstwa Jana Kosidowskiego z 1957 roku, które zdobiło również okładkę katalogu aukcji – nabywca zapłacił za nie 4 600 zł. Na wielu z licytowanych zdjęć zostały poruszone tematy trudne, ilustrujące szarą codzienność PRL. Siermiężna rzeczywistość została uchwycona w odpowiadającej jej formie – sposób fotografowania reporterów był również surowy, doskonale oddający klimat tamtych czasów.
W katalogu aukcyjnym, tak samo jak na zakończonej w maju wystawie, zestawione zostały zarówno zdjęcia opublikowane jak i te, które nie mogły dostać się do publicznego obiegu ze względu na cenzurę. Ogólnopolski ilustrowany tygodnik społeczno-kulturalny „Świat”, nawiązujący formą i tematyką do amerykańskiego magazynu „Life”, stanowił ważny rozdział historii powojennej fotografii w Polsce. Prezentowane na jego łamach fotoreportaże wpisywały się w nurt europejskiej fotografii inspirowanej dokonaniami członków słynnej grupy Magnum.
-----
godz. 19.30
Muzeum Narodowe w Warszawie wraz z domem aukcyjnym DESA Unicum organizują aukcję, na której będzie można licytować zdjęcia polskich fotoreporterów z tygodnika „Świat”. Ujęcia, dokumentujące życie codzienne i polityczne Polski w latach 1951-1969, a także fotoreportaże z podróży zagranicznych, były prezentowane na cieszącej się dużym zainteresowaniem wystawie „Cztery razy Świat”. Pod młotek pójdzie wybór czarno-białych prac trzech fotografów: Władysława Sławnego, współzałożyciela i pierwszego szefa działu fotograficznego czasopisma oraz Jana Kosidowskiego i Wiesława Prażucha.
W katalogu aukcyjnym, tak samo jak na zakończonej w maju wystawie, zestawione zostały zarówno zdjęcia opublikowane jak i te, które nie mogły dostać się do publicznego obiegu ze względu na cenzurę. Fotografie są przykładem wspaniałych dokumentacji, jakie powstawały w ramach polskiej szkoły fotoreportażu. Starannie wyselekcjonowanych 128 fotografii, które będzie można włączyć do swojej kolekcji, to limitowane edycje oznaczone wspólnie przez Muzeum Narodowe w Warszawie oraz DESĘ Unicum. Z limitowanych edycji w liczbie trzech, pięciu lub siedmiu egzemplarzy, pod młotek 20 czerwca pójdzie po jednym, pierwszym egzemplarzu z każdej edycji.
Ogólnopolski ilustrowany tygodnik społeczno-kulturalny „Świat”, nawiązujący formą i tematyką do amerykańskiego magazynu „Life”, stanowił bardzo ważny rozdział historii powojennej fotografii w Polsce. Prezentowane na jego łamach fotoreportaże wpisywały się w nurt europejskiej fotografii inspirowanej dokonaniami członków słynnej grupy Magnum. Jeden z jej założycieli, Henri Cartier-Bresson, znany Władysławowi Sławnemu, gościł w redakcji przy Nowym Świecie 58 dwukrotnie, w 1954 i 1956 roku. Te niezwykłe fotografie są bardzo wnikliwym dokumentem Polski z czasów Bieruta i Gomułki. Ich autorzy skupili się na obserwacji rzeczywistości, opowiadając o fotografowanych ludziach i sprawach ze szczerością i wrażliwością charakterystyczną dla fotoreportażu humanistycznego.
Fotografie prezentowane na aukcji pokazują wszechstronność oraz własny styl każdego z fotoreporterów. Spośród umieszczonych w katalogu obiektów można wyróżnić następujące grupy tematyczne: eseje fotograficzne, fotoreportaże, cykle fotograficzne dokumentujące rytuały władzy oraz fotoreportaże z podróży zagranicznych (Egipt, Chiny, Mongolia, Indie, Ukraina).
Wszyscy, którzy z różnych względów przeoczyli zakończoną 19 maja wystawę „Cztery razy ŚWIAT. Konstanty Jarochowski, Jan Kosidowski, Wiesław Prażuch, Władysław Sławny. fotoreporterzy tygodnika ilustrowanego „ŚWIAT” (1951-1969)” w Muzeum Narodowym w Warszawie, będą mieli okazję zobaczyć część eksponowanych wówczas prac na wystawie aukcyjnej od 11 do 19 czerwca w siedzibie domu aukcyjnego DESA Unicum, ul. Marszałkowska 34-50 (od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.00 do 19.00 oraz w soboty w godzinach od 11.00 do 16.00).
Aukcja fotografii z tygodnika „Świat” odbędzie się 20 czerwca o godzinie 19:30 w Holu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie, Al. Jerozolimskie 3. Zlecenia stałe i telefoniczne będą przyjmowane do 19 czerwca do g. 19.00. Rejestracja na licytację osobiście w dniu aukcji od g. 17.00.