„Mark Rothko. Fenomen rynku sztuki” – panel dyskusyjny
Przez dwadzieścia cztery lata (1926–1950) Mark Rothko zarabiał na życie jako nauczyciel zajęć plastycznych dla dzieci w Brooklyn Jewish Center. Pierwsze duże zamówienie otrzymał w 1958 roku dla nowojorskiego Seagram Building. Zamówienia nie dokończył, zwrócił pieniądze, a obrazy przekazał do londyńskiej Tate Gallery. Bardzo mu zależało na sukcesie finansowym, a im bardziej go osiągał, tym częściej zamykał się w swojej pracowni.
W maju 2012 roku dom aukcyjny Christie’s w Nowym Jorku sprzedał obraz Marka Rothki Pomarańczowe, czerwone, żółte z 1961 roku za 86,9 mln dolarów – tym samym padł rekord na najdroższe dzieło sztuki współczesnej. Płótno pochodziło z kolekcji Davida Pincusa.
Drugim w kolejności najdroższym obrazem Rothki jest Biały środek (żółty, różowy, lawendowy) z 1950 roku sprzedany w maju 2011 roku przez Christie’s za 72,8 mln dolarów.
Dlaczego w czasie, kiedy wszystkie media na świecie nieustannie wspominają o kryzysie, padają rekordy na rynku sztuki? Co wpływa na rynkowy sukces dzieła sztuki? Czy obrazy Marka Rothki naprawdę są tyle warte? Czy tak drogie obrazy są dobrą inwestycją? Gdzie można kupić obrazy Rothki?
O wartości dzieł autorstwa Marka Rothki podczas wieczornego panelu prowadzonego przez znanego polskiego marszanda i kolekcjonera Andrzeja Starmacha porozmawiają Marta Kołakowska – właścicielka Galerii LETO, Agnieszka Tarasiuk – kuratorka Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni i projektantka wystawy Marka Rothki w Muzeum Narodowym w Warszawie, Adam Niewiński – ekonomista, Prezes Zarządu Domu Inwestycyjnego Xelion sp. z o.o. i Juliusz Windorbski – Prezes Zarządu DESY Unicum, w której skład wchodzą galerie i dom aukcyjny.
hol główny / wstęp wolny / ok. 60 min
Fot. Monika Bajkowska