Dyskusja o książce dr. Piotra Korduby Ludowość na sprzedaż
Spotkanie promocyjne z dr. Piotrem Kordubą, autorem książki Ludowość na sprzedaż wydanej przez Fundację Bęc Zmiana i Narodowe Centrum Kultury we współpracy z Fundacją Cepelia.
W zaplanowanej w ramach sptokania dyskusji udział wezmą: dr Ewa Klekot, Piotr Korduba, dr hab. Małgorzata Omilanowska, Bogna Świątkowska. Wprowadzenie: dr Jarosław Trybuś
Ludowość na sprzedaż to książka o fenomenie, jakim w XX wieku było polskie wzornictwo, wnętrzarstwo i moda inspirowana sztuką i rękodziełem ludowym. Mimo że ludowość na sprzedaż może wydawać się dzieckiem czasów peerelowskich, wyrosła jednak z wyrafinowanej koncepcji, którą współtworzyły urzędnicze, naukowe i artystyczne elity międzywojennej Polski. To na wypracowanej wówczas modzie i mechanizmach wytwórczych opierała się Cepelia. Unikatowe przedsiębiorstwo utworzone już w powojennej, komunistycznej Polsce, które wykształciło własny - cepeliowski - styl, naznaczając nim nie tylko oficjalne wnętrza użyteczności publicznej, lecz także polskie mieszkania drugiej połowy XX wieku. Ludowość na sprzedaż była nie tylko sposobem wykorzystania ludowej estetyki w rodzimym wzornictwie, lecz także wielkim, rozciągniętym na przestrzeni różnych okresów projektem o znaczeniu estetycznym, kulturowym, politycznym i gospodarczym.
Wydawcy: Fundacja Bęc Zmiana, Narodowe Centrum Kultury
Partner: Fundacja Cepelia
Partner spotkania: Muzeum Narodowe w Warszawie
dr hab. Małgorzata Omilanowska - jest historykiem sztuki. Specjalizuje się w problemach architektury XIX i XX wieku, teorii sztuki i opieki nad zabytkami. Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Członek wielu rad naukowych polskich i niemieckich instytucji, m.in. Instytutu Herdera w Marburgu i Germanisches Nationalmuseum w Norymberdze. Prezes Patria Polonorum, członek Council of Europa Nostra, Stowarzyszenia Historyków Sztuki i członek Polskiego Komitetu ICOMOS.
dr Ewa Klekot - antropolożka sztuki, tłumaczka, absolwentka archeologii i etnografii, doktor nauk o sztuce. Pracuje jako adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Interesuje ją interdyscyplinarne podejście do badań znaczeń przedmiotów materialnych, w tym także przedstawień obrazowych.
Piotr Korduba - adiunkt w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się historią architektury mieszkalnej, kulturą zamieszkiwania i wnętrz oraz dziejami wzornictwa. Opublikował między innymi: Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych (Warszawa 2005), Sołacz. Domy i ludzie (Poznań 2009, 2012) oraz na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy (wraz z Aleksandrą Paradowską, Poznań 2012).
dr Jarosław Trybuś - historyk sztuki, krytyk architektury, wykładowca, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się problemem architektury niezrealizowanej (autor książki Warszawa niezaistniała. Niezrealizowane projekty dla Warszawy w 20-leciu międzywojennym). Dyrektor ds. merytorycznych Muzeum Historii Warszawy. Kurator (z Grzegorzem Piątkiem) ekspozycji w Pawilonie Polskim Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings/Budynków życie po życiu, na XI Biennale Architektury w Wenecji w 2008 roku, nagrodzonej Złotym Lwem za najlepszy pawilon narodowy. Dorocznej Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za rok 2008, Dyplomu Ministra Spraw Zagranicznych za wybitne zasługi dla promocji Polski w świecie (2009).