WYKŁAD CZWARTKOWY / Portret jako tragedia i komedia. Malarstwo Angeliki Kauffmann
godz. 18.00
Prowadzenie: Paweł Bień
Wykład w Kinie MUZ, transmitowany on-line realizowany w ramach cyklu Wykładów Czwartkowych
Angelice Kauffmann jako jednej z nielicznych artystek XVIII-wieku okoliczności pozwoliły osiągnąć międzynarodowy rozgłos. Zapisała się w historii nie tylko jako współzałożycielka londyńskiej Royal Academy, czy dama kierująca artystycznym wychowaniem neapolitańskich księżniczek, ale przede wszystkim jako ceniona portrecistka. Uwieczniła jednego z najbardziej wpływowych myślicieli swojej epoki, Johanna Winckelmanna, i wielu przedstawicieli polskiej arystokracji. W czym tkwił sekret popularności sztuki tej pochodzącej ze szwajcarskiego Chur malarki? Dowiemy się na podstawie analizy jej obrazów z polskich i zagranicznych zbiorów.
bezpłatne wejściówki dostępne on-line i w kasie od 26 listopada.
Termin: czwartek, 28 listopada, godz. 18.00
Czas trwania: ok. 75 minut
Miejsce zbiórki: Kino MUZ, Gmach Główny, wydarzenie transmitowane na Facebooku na profilu MNW
Dla kogo: dorośli i młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne w kasie MNW i online od wtorku poprzedzającego spotkanie / liczba miejsc ograniczona
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych, pętla indukcyjna
Paweł Bień – historyk sztuki, poeta, publicysta, adiunkt w dziale Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie. Autor ponad stu artykułów popularnonaukowych i esejów o malarstwie, kurator wystaw i współtwórca materiałów popularyzatorskich. Wykładał m.in. na zaproszenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz Instytutu Pamięci Narodowej.
___
Ilustracja: Angelica Kauffmann, Domenica Morghen i Maddalena Volpato jako Muzy Tragedii i Komedii, 1791. Zobacz obraz w Cyfrowym MNW.