WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI I NAUCZYCIELEK / MNW dla szkół: inspiracje na nowy rok szkolny
godz. 11.00
bezpłatne warsztaty dla nauczycieli i nauczycielek
Rozpoczęcie roku szkolnego to czas poszukiwania inspiracji i nowej energii do działania. By wesprzeć nauczycielki i nauczycieli w planowaniu atrakcyjnych i wartościowych form urozmaicenia programu nauczania, zapraszamy na spotkanie, podczas którego opowiemy o ofercie Muzealnego Centrum Edukacji Szkolnej na rok 2024/2025.
Opowiemy między innymi:
- o nowościach w naszej ofercie i planach na przyszłość, a także o zrealizowanych już projektach, które wzbogaciły nasze doświadczenie w pracy z grupami szkolnymi;
- o planowanych wystawach czasowych oraz towarzyszących im programach lekcji muzealnych;
- o propozycjach wydarzeń skierowanych do nauczycielek i nauczycieli.
Zaprosimy uczestniczki i uczestników do udziału w oprowadzaniach po galeriach stałych MNW, inspirowanych zagadnieniami, które chcemy wprowadzić do oferty lekcji muzealnych.
Spotkania w galeriach będą okazją do dyskusji o proponowanych przez nas tematach i sposobach ich realizacji odpowiednich dla różnych poziomów nauczania.
Propozycje zagadnień do wyboru:
Tajemnice konserwacji
Co to jest aurypigment? Do czego służy dublaż? Jak długo trwała renowacja Bitwy pod Grunwaldem? Jakie sekrety ukryte są pod warstwami farby? Konserwacja dzieł sztuki wymaga wszechstronnej wiedzy i jest nie lada wyzwaniem. Odkryjemy tajniki warsztatu konserwatorów i przyjrzymy się najbardziej spektakularnym efektom ich pracy.
wejściówki dostępne w kasie i online
Sztuka zmysłów
Nie dotykać! Nie zbliżać się! Nie być głośno! Ale czy muzeum jest tylko od oglądania? Czy sztuka musi być zdominowana przez wzrok? W trakcie spaceru po muzealnych salach postaramy się uruchomić inne zmysły. Poczuć zapachy, smaki, usłyszeć dzieła sztuki i ich opowiadane przez nich historie. Przekonamy się też, że w swojej przeszłości muzealne prace nie zawsze jedynie oglądano...
wejściówki dostępne w kasie i online
Nagość w sztuce
Uosabiana z cielesnym pięknem, duchową czystością, prawdą i cnotą, ale również z żądzą i grzechem – nagość przejawiała się w sztuce w sposób wieloraki i wieloznaczny. Do jakich celów artyści używali nagości w swoich dziełach? Kiedy nagość w sztuce jest wyrazem piękna, a kiedy bulwersuje? Czy ludzkie ciało oznacza doskonałość boskiego stworzenia, czy jest symbolem grzechu?
Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i doradzimy jak wybrać zajęcia muzealne zarówno dla grup często odwiedzających muzea, jak i tych, które dopiero planują pierwsze spotkania ze sztuką.
wejściówki dostępne w kasie i online
Termin: sobota, 7 września, godz. 11.00
Czas trwania: ok. 120 min
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW – Hol Główny
Zasady udziału: wstęp bezpłatny / liczba miejsc ograniczona / wejściówki dostępne w kasie i online od 3 września, godz. 10.00
Dla kogo: Nauczycielki i nauczyciele wszystkich poziomów nauczania
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych (windy, platformy przyschodowe), naszyjna pętla indukcyjna (poinformuj przewodnika o potrzebie skorzystania z pętli). Szczegółowe informacje o dostępności Muzeum Narodowego w Warszawie znajdują się w zakładce Muzeum dostępne.
___
Ilustracja: Friedrich Wilhelm von Schadow, Portret Wieńczysława i Konstantego Potockich w wieku dziecięcym, 1819.