Dziecięca SwOBOTA
godz. 10.00 - 19.30
14 września zapraszamy naszych najmłodszych gości wraz z rodzinami na Muzealne Święto Dzieci, czyli Dziecięcą SwOBOTĘ. To dla nas szczególny dzień, w którym ponownie otworzymy naszą Przestrzeń Edukacyjną! Mamy nadzieję, że w nowej odsłonie spodoba Wam się równie mocno i stanie się stałym punktem Waszych muzealnych wypraw.
Tego dnia przygotowaliśmy dla Was moc atrakcji w całym Muzeum, między innymi: specjalny repertuar filmów krótkometrażowych we współpracy z Festiwalem Młode Horyzonty, a także animacje w Holu Głównym i we wszystkich Galeriach Stałych MNW. Przy każdym punkcie spotkacie nas – koordynatorki i koordynatorów programów edukacyjnych, edukatorki oraz wolontariuszki i wolontariuszy.
Będzie to czas, by zadać nam pytania, podzielić się swoimi pomysłami oraz zapoznać z nowymi materiałami edukacyjnymi. Chętnie opowiemy Wam o naszych planach na jesień - rozpoczynających się programach rodzinnych, a także ofercie lekcji i specjalnej promocji dla szkół. Dostępne będą druki edukacyjne, kolorowanki, piny i naklejki. Przy zakupie w księgarni MNW przedmiotów z oferty skierowanej do najmłodszych otrzymacie dodatkowo tatuaże nawiązujące do dzieł z kolekcji Muzeum.
Zachęcamy do bliższego poznania naszych działań, ekscytujących projektów i metod pracy, a także do wspaniałej zabawy!
Informujemy, że Przestrzeń Edukacyjna dostępna będzie od 14 września 2024 do 31 grudnia 2025 roku, na parterze, w Ryzalicie Dolnym w godzinach otwarcia Muzeum.
Zasady udziału: bilet w cenie 30 zł uprawnia do wstępu na wszystkie wystawy czasowe i do Galerii Stałych. Specjalny bilet dla maksymalnie 5 osób, w tym minimum jedno dziecko do 18. roku życia.
Termin: sobota, 14 września, godz. 10.00 – 19.30 ( Muzeum czynne jest do godziny 18.00)
Miejsce: Gmach Główny MNW, Hol Główny
Dla kogo: dzieci wraz z opiekunami
Osoby, które mają chęć wziąć udział w pokazach filmowych w KINIE MUZ, prosimy o pobranie dodatkowych wejściówek (dla każdej osoby) w Informacji lub w Kasie w dniu wydarzenia, aby zapewnić sobie miejsce na sali. Wejściówki będą wydawane na podstawie zakupionych biletów do MNW.
Na pozostałe wydarzenia nie obowiązują dodatkowe zapisy.
Co dla Was przygotowaliśmy:
W HOLU GŁÓWNYM:
Co słychać w Muzeum? / stanowisko Działu Edukacji / Hol Główny / 10.00 – 18.00
Zapraszamy na spotkanie z osobami tworzącymi ofertę edukacyjną MNW dla rodzin z dziećmi oraz szkół i przedszkoli. Będzie to okazja do zadania pytań oraz rozmowy na temat projektów skierowanych do naszej najmłodszej publiczności. Na stoisku będą dostępne kolorowanki, ulotki informacyjne oraz druki edukacyjne.
Do dzieła! Malowanie na sztalugach / animacje / Hol Główny / 10.00 – 18.00
Tego dnia w Muzeum możecie poczuć artystyczną inspirację, biorąc na warsztat sztukę Józefa Chełmońskiego i malując własne arcydzieła przy sztalugach! Dzieła artysty połączymy z własną inwencją twórczą.
Kolorowe kuropatwy / animacje / Hol Główny / 10.00 – 18.00
A gdyby słynne kuropatwy zamiast odcieni szarości były różowo-zielone? Podczas Dziecięcej SwOBOTY wszystko jest możliwe! Zapraszamy do udziału w tworzeniu współczesnej reprodukcji dzieła Józefa Chełmońskiego, tak by była pełna kolorów i fantazji.
Muzealny zwierzyniec: poznaj mieszkańców Galerii MNW / stanowisko do projektowania pinów / Hol Główny / 10.00 – 18.00
Byk, kuropatwa, ptak dodo, jednorożec… jakie zwierzęta ukrywają się w galeriach MNW? Zapraszamy do stworzenia pinu ze swoim ulubionym muzealnym zwierzakiem – można skorzystać z gotowego wzoru lub wybrać się na poszukiwania i narysować odnaleziony okaz!
W KINIE MUZ:
Program Młodych Horyzontów – pokaz filmów krótkometrażowych / 11.00,12.00, 13.00,14.00,15.00,16.00 / wiek 4+
Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty przygotował wyjątkowy zestaw czterech filmów krótkometrażowych o przyjaźni, tej międzygatunkowej i międzygalaktycznej. Jaki jest idealny przepis na przyjaźń według naszych filmowych bohaterów? Między innymi przyrządzenie pysznej zupy, wspólna wycieczka, taniec czy koncert.
Czy odpowiednio doprawiona zupa jest w stanie zawrócić w głowie przybyszom z kosmosu? Jak najbardziej! Szczególnie, gdy ma się do czynienia z tak wyjątkową bohaterką jak szefowa kuchni o imieniu Franzy. A jeśli jesteście ciekawi czy duża panda może zatańczyć wspólny układ taneczny z małymi króliczymi baletnicami, czy zagubiona chihuahua odnajdzie pomoc na odległej Arktyce i jak zaprzyjaźnić się z upartą skałą – świetnie trafiliście!
1. Panda, reż. Julia Ocker, Niemcy 2022, 4’
Panda z podziwem podgląda dwa tańczące króliki. Ach, jak bardzo ona też by tak chciała! Wesołe króliki zapraszają czarno-białą koleżankę do wspólnego tańca. Niestety panda jest bardzo duża i ciężka, a przy każdym jej tupnięciu nogą trzęsie się ziemia. Nic nie szkodzi! Para królików zrobi wszystko, aby pomóc pandzie nauczyć się tanecznych ruchów.
2. Mishou, reż. Milen Vitanov, Niemcy/Bułgaria 2020, 8'
Daleka północ to cicha, spokojna i rozległa przestrzeń, pełna zwierząt żyjących w harmonii… a przynajmniej dopóki nie przylatują tam helikoptery pełne turystów. Hałaśliwi odwiedzający po zrobieniu zaledwie kilku zdjęć, szybko odlatują, zostawiając na śniegu mnóstwo śmieci oraz Mishou. Niewielki, nieco przestraszony piesek znajduje schronienie u grupy arktycznych królików. Czy uda mu się powrócić do właścicielki? Historia o zwierzęcej solidarności jest tu pretekstem do opowiedzenia o zagrożeniach płynących z ludzkiej nieodpowiedzialności.
3. Zupa Franzy, reż. Ana Chubinidze, Francja/Gruzja 2021, 9'
Nie ma na świecie nic lepszego niż zupa Franzy! A najlepsza jest dlatego, że posiada pewien magiczny składnik. Franzy, pełna uroku, lecz samotna szefowa kuchni, uwielbia swoją różową potrawę i może ją jeść bez ustanku. W pewnej chwili arcyważny składnik jednak się kończy! Czas wyruszyć po niego swoją rakietą na pobliską planetę. Franzy nie wie, że wracając, zabierze niepostrzeżenie jednego z kosmicznych sąsiadów na gapę... Czy nowa znajomość wpłynie pozytywnie na samotne dotąd życie Franzy?
4. Luce i skała, reż. Britt Raes, Belgia/Francja/Niderlandy 2022, 13'
Luce, podobnie jak pozostali mieszkańcy małej wioski, jest zaniepokojona, gdy w centrum miejscowości spada w nocy ogromna skała! Nie dość, że domy są zniszczone, to w dodatku miejscowi nie mają gdzie się teraz codziennie spotykać. W nocy Luce spostrzega, że skała… ożywa! Co więcej, podąża za jego światłem. Dziewczynka, próbując pozbyć się skały, odkrywa, że nie tylko nie stanowi ona żadnego zagrożenia, a wręcz przeciwnie – może być najlepszym przyjacielem!
Czas trwania zestawu: 34'
Uwaga! Udział w filmie możliwy jest na podstawie biletów wstępu do MNW.
Osoby, które mają chęć wziąć udział w pokazach filmowych w KINIE MUZ, prosimy o pobranie dodatkowych wejściówek (dla każdej osoby) w Informacji lub w Kasie w dniu wydarzenia, aby zapewnić sobie miejsce na sali. Wejściówki będą wydawane na podstawie zakupionych biletów do MNW.
W PRZESTRZENI EDUKACYJNEJ:
Uroczyste Otwarcie Przestrzeni Edukacyjnej / Przestrzeń Edukacyjna w Ryzalicie Dolnym / 10.00 – 18.00
Tego dnia ponownie otwieramy PRZESTRZEŃ EDUKACYJNĄ dla rodzin z dziećmi! Miejsce bardzo ważne i potrzebne w Muzeum. Tym razem przestrzeń będzie znajdowała się w Ryzalicie Dolnym na parterze (wejście od Galerii Sztuki Średniowiecznej). Po 31 grudnia 2025 r. znajdziemy dla niej nową lokalizację, a do Ryzalitu Dolnego wrócą wystawy czasowe.
W nowej przestrzeni znajdziecie wyposażenie, zabawki, gry i książki, które mogą być dobrze znane osobom korzystającym z naszej poprzedniej lokalizacji na 1. piętrze. Ale oczywiście czekają na Was też nowości i niespodzianki!
Chcemy, aby Przestrzeń Edukacyjna była miejscem zabawy i kreatywnych działań, a także strefą wytchnienia i odpoczynku podczas zwiedzania Muzeum. Dzięki współpracy z firmą Akzo Nobel wykorzystaliśmy kolory z palety „Colour designed with autism in mind”, tak by Przestrzeń Edukacyjna była przyjazna dla osób neuroróżnorodnych.
Jak oswoić ważkę? / animacje / Przestrzeń Edukacyjna w Ryzalicie Dolnym / 10.00 – 18.00
Ważka na obrazie Józefa Mehoffera to majestatyczne i fascynujące stworzenie – jednych zachwyca, a w innych budzi niepokój. Podczas animacji postaramy się ją oswoić – wykonana z materiałów plastycznych stanie się owadem przyjaznym i gotowym do wspólnych zabaw.
W GALERIACH STAŁYCH:
W drodze do Ozyrysa / animacje / Galeria Sztuki Starożytnej / 10.00 – 18.00
Wskazówki dla duszy zmarłego w podróży przez państwo Ozyrysa można znaleźć w Księdze Umarłych Bakai. Brzmi ciekawie, a może trochę dziwnie? Zapraszamy do części Galerii poświęconej sztuce starożytnego Egiptu, gdzie będzie można dowiedzieć się, co dokładnie zapisane jest w Księdze i jakie informacje można w niej odszukać. Będzie to także okazja do zastanowienia się, co mogłoby się znaleźć we współczesnej księdze.
Archeologiczne odkrycia / animacje / Galeria Faras / 10.00 – 18.00
W katedrze w Faras archeolodzy odnaleźli fragmenty malowideł, część z nich – w tym wizerunek świętej Anny – trafiła do Muzeum. Do naszych czasów wizerunek nie zachował się w całości. A gdyby tak spróbować domalować brakującą część dzieła? U nas wszystko jest możliwe!
Średniowieczny komiks / animacje / Galeria Sztuki Średniowiecznej / 10.00 – 18.00
W Galerii Sztuki Średniowiecznej można przyjrzeć się skrzydłom ukazującym historię świętej Jadwigi – niestety jest ona niepełna. Pomóżcie nam odtworzyć brakujące elementy jej żywota. Będzie to dobra okazja do poznania przepisu na skonstruowanie średniowiecznej historii.
Szukam! Bitwa pod Orszą / animacje / Galeria Sztuki Dawnej / 10.00 – 18.00
Uwaga! Książę pojawia się na obrazie aż trzy razy! A pozostali rycerze? Umiesz policzyć, ile postaci wygląda dokładnie tak samo? Co to znaczy, że kolejne fazy bitwy na obrazie Bitwa pod Orszą zostały przedstawione symultanicznie? Spróbujmy pomóc w odnalezieniu odpowiedzi na te i inne pytania. Będzie to także okazja do stworzenia nowej wersji obrazu.
W dziwnym ogrodzie / animacje / Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku / 10.00 – 18.00
Jak by wyglądał Dziwny ogród Józefa Mehoffera w nowych kolorach? Dzięki Wam będziemy mogli to sprawdzić. Będzie to świetna okazja do przyjrzenia się dziełu z bliska, nadaniu mu nowych barw, a także posłuchania historii o obrazie.
Zaprojektuj swoją zabawkę! / animacje / Galeria Wzornictwa Polskiego / 10.00 – 18.00
Nie ma lepszego miejsca do szukania inspiracji w celu stworzenia własnej zabawki. Proponujemy przejść się po Galerii Wzornictwa Polskiego, przyjrzeć się zabawkom w gablotach, a następnie z przygotowanych materiałów wykonać przytulankę. Ciekawe, kogo będzie przypominać?
NA DZIEDZIŃCU GŁÓWNYM:
Kolorowy zawrót głowy. Malowanie kredą / Dziedziniec Główny MNW / 10.00 – 19.30
Tego dnia dziedziniec Muzeum domaga się kolorów! Zachęcamy do złapania za kredę i namalowania wszystkiego, co kojarzy się Wam z zabawą w Muzeum, zagrania w klasy lub odrysowania własnego cienia. Pamiętajcie tylko, by omijać rzeźby na Dziedzińcu.
NA DZIEDZIŃCU LORENTZA:
Program Młodych Horyzontów / Marona – psia opowieść, reż. Anca Damian / 19.30 / wiek 8+
Francja 2019 / 92’
Niezwykła podróż przez życie widziana oczami psa. Marona jest pięknym kundelkiem, który nie ma szczęścia do właścicieli. Jak wygląda świat z psiej perspektywy?
Piękna wielorasowa suczka marona trafia w ręce coraz to nowych właścicieli. Świat ludzi bywa jednak skomplikowany, czasem aż za bardzo dla małego psa, który nie chce niczego oprócz kochającego go człowieka. Każdy z napotkanych przez kundelkę ludzi nadaje jej nowe imię: akrobata manole nazywa ją aną, robotnik istvan – sarą, dziewczynka solange – maroną. Niestety żaden z właścicieli nie jest na tyle odpowiedzialny, by suczka mogła zagościć u niego na stałe. A gdyby ludzie byli tak samo zależni od zwierząt jak one od nich? Marona – psia opowieść jest zapierającą dech w piersiach, dynamiczną i wzruszającą historią opowiedzianą z psiej perspektywy. Skłania widza do myślenia o tym, jacy jesteśmy wobec innych stworzeń.
Wstęp bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy.
Uwaga! W przypadku złej pogody, pokaz zostanie przeniesiony do Kina MUZ (ograniczona liczba miejsc)
Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą zajęć dla rodzin z dziećmi