Qigong w muzeum
godz. 10.30
prozdrowotne ćwiczenia dla każdego
Sztukę poznajemy poprzez jej kontemplację i doświadczanie. Podobnie zagłębiamy się w świadomy ruch ciała – qigong, odnajdując w nim ukojenie dla umysłu i ciała. Z tą myślą, z Fundacją Dantian, zapraszamy na cykl otwartych zajęć „Qigong w muzeum – prozdrowotne ćwiczenia dla każdego”.
Qigong (wymowa: czi gong) to pochodząca ze starożytności forma ćwiczeń, które łączą trening umysłu i ciała. Składa się z kombinacji uważnych ruchów, medytacyjnego stanu umysłu i technik oddychania.
Słowo „qigong” pochodzi od chińskich słów: „qi”, które odnosi się do energii znajdującej się we wszystkim (uniwersalnej siły życiowej) oraz „gong”, co oznacza nabytą umiejętność. Dlatego qigong tłumaczy się jako „pracę z energią i rozwijanie umiejętności”. Praktycznie qigong działa poprzez gromadzenie i wykorzystywanie energii w celu zwiększenia własnego wpływu na zdrowie, dobre samopoczucie i witalność.
Zajęcia są otwarte i ogólnodostępne dla wszystkich. Qigong to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku i stopniu sprawności, są to wysoce modyfikowalne, elastyczne ćwiczenia.
Prosimy o zabranie ze sobą stroju, który nie krępuje ruchów, wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie oraz wody do picia.
Termin: 18 września / środa / 10.30
Czas trwania: ok. 60 minut
Miejsce zbiórki: Dziedziniec Lorentza, przy Gmachu Głównym MNW (w razie intensywnego deszczu zajęcia zostaną odwołane)
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież
Zasady udziału: WSTĘP WOLNY / Prosimy o zapoznanie się z treścią regulaminu. Udział w zajęciach jest równoznaczny z jego akceptacją / W razie intensywnego deszczu zajęcia mogą zostać odwołane.
Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych
Jakie korzyści daje qigong?
Qigong stał się ostatnio bardzo popularny na całym świecie ze względu na korzyści zdrowotne, które daje ćwiczącym: każdemu może dać coś innego, w zależności od tego, w jakim celu ćwiczenia są wykonywane. Najczęściej ćwiczący mówią o uczuciu spokoju i wyciszeniu, uldze w bólach oraz poczucia zwiększonej energii i witalność. Poruszanie się wraz z równomiernym oddychaniem pomaga w krążeniu krwi i masowaniu narządów wewnętrznych, wspomaga funkcjonowanie układu krążenia i układu odpornościowego. Jako ćwiczenie, które dostosowuje świadomość i uwagę do ruchu, qigong daje duże korzyści psychiczne, emocjonalne i fizyczne.
Jak możemy wykorzystać ćwiczenia qigong?
·Więcej relaksu, mniej stresu
Wewnętrzny charakter ćwiczeń qigong ma ogromny wpływ na uspokojenie umysłu. Zmniejszenie stresu i relaksacyjny charakter ćwiczeń prowadzi do poprawy snu, łagodzi bóle szyi i ramion oraz obniża ciśnienie krwi. Pomaga również łagodzić depresję i lęki. Zwiększony relaks i sen skutkują wzrostem energii, pomagając w walce ze zmęczeniem i wypaleniem. Zmniejsza się wewnętrzny niepokój i zwiększa pewność siebie.
W codziennym życiu spotykamy się z różnymi scenariuszami, które mogą powodować stres. Cotygodniowa forma zajęć na Dziedzińcu Lorentza to świetna okazja aby zadbać o wyciszenie. To niesamowite, co może zrobić zaledwie godzina ćwiczeń.
·Sprawność fizyczna
Charakterystyczne dla qigong przeciwieństwa – umiarkowany wysiłek i aktywna relaksacja budują mocne fundamenty fizyczne. Powtarzanie prostych pozycji i ruchów to dobry sposób na wzmocnienie mięśni, a unikalne wykorzystanie pozycji statycznych pomaga również w wzmacnianiu mięśni strukturalnych, równowagi i elastyczności.
To metoda na odkrycie inspirującej głębi ludzkiej potrzeby ruchu.
·Żyć bardziej
Qigong jako forma świadomego ruchu wspomaga naszą wewnętrzną wrażliwość, pomaga otworzyć umysł i serce na świat. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie treningu na Dziedzińcu Lorentza ze zwiedzaniem wystaw i poznawaniem kolekcji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie.