WYKŁAD / Szkicowniki Anny Bilińskiej
godz. 18.00
wykład Małgorzaty Heymer towarzyszący wystawie Artystka. Anna Bilińska 1854–1893
Podstawą kształcenia akademickiego był rysunek. W szkicownikach kieszonkowych, które stały się bardzo popularne w XIX wieku, znajdziemy rozmaite typy rysunków i notatek, od szkiców z podróży, studiów przyrody i postaci, przez kopie dzieł dawnych mistrzów, po zestawienia wydatków czy listy obejrzanych obrazów. Szkic rysunkowy w sposób bezpośredni wyrażał zamysł artysty. Dawał bezpośredni wgląd w proces twórczy, umożliwiał prześledzenie kolejnych etapów kształtowania się dzieła. Prowadzenie codziennych zapisków wyrabiało zmysł obserwacji i kształtowało oryginalny styl artysty.
75 minut / Kino MUZ / bezpłatne wejściówki dostępne od wtorku poprzedzającego dzień wykładu / liczba miejsc ograniczona / wykłady również transmitowane on-line na Facebooku
Małgorzata Heymer - kustosz w Kolekcji Rysunku Polskiego w Gabinecie Rycin i Rysunków MNW. Opiekuje się kolekcją szkicowników, albumów i sztambuchów. Zajmuje się badaniami nad edukacją artystyczną kobiet w Warszawie do początku XX wieku.
Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem wydarzeń towarzyszących wystawie
------------
Ilustracja: Anna Bilińska-Bohdanowiczowa, Portret damy z lornetką, 1884, olej na płótnie, Muzeum Narodowe w Warszawie. Więcej o obiekcie w Cyfrowym MNW.